Олаф Шольц став канцлером ФРН: чого чекати від українсько-німецьких відносин після зміни влади

Варто зазначити, що німецькі соціал-демократи, яких і представляє Шольц, відрізнялися закликами до "нормалізації" відносин із Росією

Німецькі законодавці в середу, 8 грудня, обрали соціал-демократа Олафа Шольца новим канцлером, поклавши край 16-річному консервативному правлінню Ангели Меркель і проклавши шлях для коаліційного уряду (Соціал-демократична партія Німеччини, "Союз 90/Зелені" та Вільна ).

Що це означає для України та Європи? Які є можливості та ризики? На ці запитання видання "Коментарі" відповіли експерти.

Серйозного перезавантаження українсько-німецьких відносин після офіційної зміни влади у ФРН очікувати не варто

Експерт Українського інституту політики Микита Трачук вважає, що глобально навряд чи щось зміниться після транзиту влади у Німеччині.

"Шольц себе неодноразово позиціонував не як людина, яка йде зламати систему Меркель, а як продовжувач, можливо, з певним реформуванням підходів попереднього канцлера. Звичайно, у Меркель були більш особисті стосунки з Путіним, ніж у Шольца, що працювало певною мірою проти України. Шольц такого бекграунду немає. І в цьому є позитив для нас. З іншого боку, ФРН вибудовує відносини з РФ (та й не лише з нею) із суто німецьким прагматизмом. У тому числі щодо "Північного потоку-2". Німеччина захищає свої, а чи не наші інтереси. І це нормально", – наголошує експерт.

Водночас, продовжує він, зараз Україна зараз має вікно можливостей, щоб не стільки перезавантажити відносини з Німеччиною, скільки дещо їх трансформувати.

"Це питання "зеленої енергетики". Тема зараз дуже популярна у Німеччині. І нам важливо стати цікавим партнером у цьому сенсі. І питання збереження транзиту через українську газотранспортну систему. І низка політичних питань. Тут на допомогу може стати нова глава німецького МЗС – лідер "зелених" Анналена Бербок. За Меркель значну частину повноважень зовнішньополітичного відомства перетягнула він адміністрація канцлера. Якщо Бербок вдасться реформувати дане відомство, повернувши йому колишні повноваження, розширивши, то ми зможемо домовитися про більше, ніж було раніше. У цьому сенсі для України є позитив", – вважає Микита Трачук.

При цьому, зазначає він, не схоже, щоб сама Україна дозріла для трансформації відносин із Німеччиною.

"Тут можна згадати неодноразові різкі випади на адресу німецького керівництва з боку українського посла в Німеччині Андрія Мельника. І аналогічні – далеко не дипломатичні – заяви глави нашого МЗС Дмитра Кулеби. Не можна так будувати стосунки з найбільшим європейським гравцем, – упевнений експерт. – Як наслідок – Німеччина не сприймає нас як рівноправного, адекватного, цікавого партнера. І складається враження, що сама українська влада не зацікавлена у покращенні стосунків, у тому числі у ракурсі відновлення напівживого нормандського формату. Зауважте, що за Зеленського ми стрімко втрачаємо підтримку провідних країн ЄС та наших партнерів за нормандським форматом – Франції та Німеччини. Акценти в українській зовнішньополітичній діяльності зараз змістилися на співпрацю зі США, Канадою, Великою Британією. Ми явно переорієнтуємося на радикальніших партнерів. Які подалі від нас, від РФ. І бачать ситуацію та її ризики трохи інакше, ніж ті самі німці. Американці та британці потихеньку накачують нас озброєнням, надсилають своїх інструкторів, військових на навчання. Тоді як Німеччина нам навіть продавати зброю не хоче, побоюючись ескалації".

Микита Трачук резюмує: серйозного перезавантаження українсько-німецьких відносин після офіційної зміни влади у ФРН очікувати не варто. Насамперед, тому що сама Україна, яка зазнає певного розчарування певними позиціями німецького керівництва (особливо щодо ПП-2), переорієнтується на деякі нові центри сили. Хоча за належного прагнення наших дипломатів, ми могли б досягти важливих для себе зрушень у відносинах з Німеччиною, упевнений експерт.

Новий німецький уряд для України матиме скоріше нейтральні наслідки – з деякими підставами для обережного оптимізму

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук вважає, що до обрання нового канцлера Німеччини потрібно ставитись спокійно. Адже він репрезентує не одну партію, а коаліцію, де різні політсили врівноважуватимуть одна одну. У тому числі й щодо взаємодії з Україною.

"Самі німецькі соціал-демократи, безпосередньо яких і представляє в уряді Шольц, раніше вирізнялися неоднозначним ставленням до України. А також закликами до "нормалізації" відносин із Росією. Але їх врівноважуватимуть партнери. Ті ж "зелені", які раніше виступали проти "Північного потоку-2" та за більш конкретну європерспективу для України. Останнє навіть відображено у коаліційній угоді, укладання якої передувало формуванню нового уряду", – зазначає Петро Олещук.

На його думку, загалом новий німецький уряд для України матиме скоріше нейтральні наслідки – з деякими підставами для обережного оптимізму.

"Навряд чи щось зміниться кардинально, – вважає політолог. – Німеччина продовжить офіційно підтримувати територіальну цілісність України, однак закликатиме до виключно дипломатичних методів тиску на Росію"

Раніше експерти проаналізували для порталу "Коментарі" досягнення та провали Ангели Меркель на посаді канцлера Німеччини.