Головна Новини Світ НАТО Про що говорять заяви Києва напередодні саміту НАТО – яких кроків ще не вистачає
commentss НОВИНИ Всі новини

Про що говорять заяви Києва напередодні саміту НАТО – яких кроків ще не вистачає

На саміті НАТО Україні важливо акцентувати увагу партнерів на низці ключових моментів

2 липня 2023, 14:55 comments2178
Поділіться публікацією:

Президент України Володимир Зеленський заявив, що повноцінне членство України в Північноатлантичному альянсі показало б, що світ не боїться будь-якого агресора, зокрема російського. Він також зазначив, що Київ активно просуває питання про те, щоб на саміті у Вільнюсі 11-12 липня отримати офіційне запрошення на вступ до Альянсу. Як оцінюєте заяви, що звучать останнім часом від президента і його Офісу, в ракурсі саміту НАТО, що наближається? Що ми можемо отримати – і чому? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Про що говорять заяви Києва напередодні саміту НАТО – яких кроків ще не вистачає

Володимир Зеленський. Фото: з відкритих джерел

Незважаючи на всі застереження та зауваження, членство України в НАТО – виключно геополітичне питання

Політичний експерт Олександр Антонюк міркує так:

"Дуже точно в ракурсі того, що ми нібито маємо продемонструвати якісь результати на полі бою до саміту НАТО, щоб мати там найкращий результат (про це нещодавно говорив президент Володимир Зеленський), висловився головком ЗСУ Валерій Залужний у статті, що вийшла у The Washington Post. Він наголосив, що наш наступ – це не шоу. Просування вперед дається нам дорогою ціною, фактично кожен метр відвойованої землі политий кров'ю українських воїнів. Продовжує страждати від агресії РФ цивільне населення. А тому, як на мене, Офіс президента України, він сам, повинні припинити робити подібні заяви. Це точно не йде на користь нашим взаєминам із партнерами. До того ж, ми декларуємо, що головна цінність – це людські життя. І наші збройні сили, переходячи на стандарти НАТО, керуються цими принципами".

Разом з тим, продовжує експерт, якщо ми говоримо про фактори, які можуть наблизити вступ України в НАТО, слід розуміти, що у сенсі світогляду весь світ вже бачить – українці – це європейська, демократична нація.

"Можна критикувати нас за те, що рівень демократії не дотягує до його рівня у тій же Великій Британії, що у нас високий рівень корупції. Але не можна не помічати, що в сенсі єдності і потужності збройних сил – ми значно сильніші за багато країн, що входять до ЄС. А щодо цінностей ми навіть більш відповідаємо стандартам і ЄС, і НАТО, ніж низка їхніх членів", – наголошує Олександр Антонюк.

На його думку, незважаючи на всі застереження та зауваження, членство України в НАТО – виключно геополітичне питання. Яке не залежить від того, як ми боротимемося з корупцією, на проблему якої нам періодично вказують. Боротися з нею, звичайно, треба, зазначає експерт. Але при цьому нагадувати партнерам, що це – вічний і постійний процес, у тому числі у них (те саме лобіювання Німеччиною в минулому російських інтересів заради дешевого газу).

"Як вже зазначав – я не згоден із тим, коли Зеленський заявляє про необхідність продемонструвати якісь результати на полі бою до саміту. Це пахне "совком". Тільки там якісь відкриття, прийняття деяких рішень, якісь події тощо приурочували до деяких дат. Це неправильна позиція. І така заява до певної міри знецінює життя тих, хто бореться з російською агресією. Таку риторику Зеленському та його Офісу слід припиняти. Правильніше було б взяти за основу тези з вищезазначеного інтерв'ю Валерія Залужного. Зокрема, відсутність необхідних нам озброєнь і боєприпасів – це також чергові жертви серед українців (як військових, так і цивільних). І заяви в стилі "Зеленський не поїде на саміт, якщо..." – позиція, що точно не відповідає для президента країни, що воює, який повинен використовувати будь-які можливості для очної комунікації з партнерами. Добиваючись саме таким чином посилення підтримки нашої країни. Втрачати такі шанси не можна. Сподіваюся, будуть зроблені правильні висновки, а не ставка на інфантилізм та дитячі образи", – наголошує Олександр Антонюк.

На його думку, на саміті важливо акцентувати увагу партнерів на низці ключових моментів.

Перший – чи готовий Захід дати, нарешті, виразну відповідь на те, як він діятиме, коли ядерна країна-агресор воює проти не ядерної країни, яка близько 30 років тому ще була ядерною. І втратила свою "ядерку" під гарантії Заходу та країни-агресора.

"Це прецедент, який матиме глобальні наслідки, – попереджає експерт. - Не випадково Залужний ставив у вже згаданому інтерв'ю питання – яка армія країни-члена НАТО готова була б здійснювати ті чи інші операції, не маючи для цього необхідної техніки, зокрема авіації? Жодна! Тож ми вже демонструємо потужний результат. Нам важливо робити саме такі акценти на саміті. Домагаючись якнайшвидшого постачання нам сучасної авіації, далекобійних ракет", – вважає експерт.

Він також наголошує на важливості нагадати країнам НАТО, що всі вони, навіть ті, що не мають ядерного озброєння, знаходяться під ядерною парасолькою. А колишня ядерна держава – Україна – позбавлена такої парасольки.

"Такі передумови створюють кризу, яка може призвести до глобальної ядерної війни, – пояснює Олександр Антонюк. – Адже, якщо показово не покарати агресора, якщо не допомогти Україні не просто вистояти, а й перемогти, чимало країн третього світу захочуть здобути ядерну зброю будь-якими шляхами. Розуміючи, що тільки так можуть захистити себе від агресії. Так, можливо, ми не отримаємо на саміті запрошення до НАТО. Але ми маємо отримати, як мінімум, гарантії ядерної парасольки для України".

Експерт наголошує, що затягування прийняття в НАТО не лише України, а й будь-якої іншої країни, яка сповідує принципи демократії та цивілізованості, грає проти самої демократії.

"І на цьому грають тоталітарні режими, створюючи небезпечні прецеденти, конфлікти, війни, на які демократичний світ далеко не завжди адекватно реагує. Ризикуючи цим програти авторитарним режимам на тих чи інших ділянках земної кулі. Так що ключовий принцип — справедливість в основі, ніколи не змінювати собі. І, якщо вийти на саміті НАТО саме з такими тезами, ми можемо отримати дуже ефективну презентацію України, – впевнений Олександр Антонюк. – І створити передумови, щоби переконувати ключових гравців НАТО – Україна має бути членом цього блоку. І що швидше, то краще. Нагадуючи, що Друга світова війна свого часу розпочалася саме тому, що демократичний світ не зміг вчасно відреагувати на це. І наголошуючи, що з Україною НАТО стане лише сильнішим".

У НАТО не бояться ерефії, але там дуже раціонально прораховують наслідки кожного кроку

Політолог Володимир Цибулько звертає увагу на те, що категорія страху, на якій акцентував Зеленський у своєму черговому меседжі на адресу НАТО, не дуже точна. Тут, на думку експерта, скоріше йдеться про ціну.

"Але Зеленський вкидає саме цю категорію, намагаючись переводити на мораль не лише неспішність європейських політиків щодо ухвалення в НАТО України, а й розмиваючи власну відповідальність за постійний зрив виконання інтеграційних зобов'язань", – пояснює політолог.

Адже є ще чинник економіки, нагадує він.

"Україна не пропонує заміщення ринків замість втрачених російських, нехай навіть глибина цих ринків не зовсім рівноцінна, – зазначає Володимир Цибулько. – Україна нічого не робить для того, щоб через інвестиційні можливості країни стимулювати політикум європейських країн до більшого бажання боротися за Україну! У НАТО не бояться ерефії, але там дуже раціонально прораховують наслідки кожного кроку. І страх тут – не головна категорія".

Читайте також на порталі "Коментарі" – чи може щось змінитись до саміту НАТО у Вільнюсі – які рішення будуть ухвалені.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини