Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Генсек НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Києва висловив упевненість у тому, що згода на членство України в Північноатлантичному альянсі буде досягнута під час саміту у липні. Водночас уточнив, що сам вступ України до НАТО можливий лише за згодою всіх 32 членів Альянсу. З цього приводу вже встигла обуритися неофіційна "торпеда" Офісу президента, нардепка Мар'яна Безугла. Як оцінюєте зроблені в Києві заяви, євроатлантичні перспективи України та підтримку нас з боку НАТО у найближчому майбутньому? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Україна-НАТО. Фото: з відкритих джерел
Політичний експерт Світлана Кушнір нагадує, що відносини України та Організації Північноатлантичного договору розпочалися далекого 1992 року. З того часу багато чого сталося, але багато – на жаль, так і не сталося.
Вона наголошує, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Києва обговорив із президентом України Володимиром Зеленським ініціативу щодо створення Спеціального фонду союзницьких внесків для нашої країни у розмірі 100 млрд доларів на 5 років.
На ці дії НАТО могли спровокувати останні події в Конгресі США, а саме – виділення після довгих дебатів Україні в розмірі 60,8 млрд. доларів, вважає Світлана Кушнір. Наголошуючи, що ця американська допомога вже надходить до нашої країни.
На її думку, Україна, в армії якої зараз є колосальний бойовий досвід, має повне право стати членом НАТО, навчити армії країн-учасниць блоку новим тактикам та стратегіям гібридної війни, що включає елементи різних поколінь бойових дій за історію людства.
Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук розмірковує так:
Зрозуміло, продовжує політолог, що Україні хотілося б проривних заяв та дій на ювілейному (75-му) саміті НАТО, який відбудеться влітку у Вашингтоні. Але цього не станеться, вважає він.
З позитиву – Столтенберг вкотре чітко дав зрозуміти, що НАТО підтримуватиме Україну у боротьбі з російською агресією, наголошує експерт. У тому числі є проект військової підтримки з боку Альянсу на понад 100 млрд доларів на п'ять років.
Ймовірно, розмірковує він, цей п'ятирічний термін має на увазі і завершення бойових дій, і чіткіші євроатлантичні перспективи нашої країни.
У той же час, наголошує політолог, ситуація, в тому числі на полі бою, досить динамічна – і, зрештою, все може різко змінитися. Але це не означає, що не потрібно готувати планів та стратегій.
На його думку, ми маємо право претендувати зараз якщо не на членство в НАТО, то на статус основного союзника США поза НАТО як той же Ізраїль. Як показує практика, "ізраїльська модель" може бути дуже ефективною у контексті відображення зовнішніх загроз.
Втім, констатує експерт, очевидно й те, що до подібної моделі співпраці зі США нам поки що далеко.
Читайте також на порталі "Коментарі" — усередині НАТО почалися суперечки: як це пов'язано з Росією.
Новини