Головна Новини Світ НАТО Що чекати від саміту НАТО: які рішення від Альянсу нам потрібні вже зараз
commentss НОВИНИ Всі новини

Що чекати від саміту НАТО: які рішення від Альянсу нам потрібні вже зараз

Україна чекає від НАТО політичного рішення щодо довгострокової підтримки

29 травня 2024, 13:37 comments2013
Поділіться публікацією:

До саміту країн НАТО у Вашингтоні, який відбудеться 9-11 липня, залишається півтора місяці, але ясності про те, які перспективи там отримає Україна, так і немає. Наші сподівання, що отримаємо запрошення стати членом Альянсу, схоже, не виправдаються. Відповідні сигнали все частіше йдуть із боку Заходу, зокрема через медіа. Що зараз можна сказати про євроатлантичні перспективи України, а також про майбутнє НАТО в цілому? Які приємні/неприємні сюрпризи можуть очікувати на саміті? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Що чекати від саміту НАТО: які рішення від Альянсу нам потрібні вже зараз

Україна-НАТО. Фото: з відкритих джерел

Потрібна стратегія довгострокової безпеки для України

Експерт з питань сектору оборони та безпеки Олег Старіков впевнений, що рішення на Вашингтонському саміті щодо запрошення України до Альянсу, якихось найближчих термінів не буде. Але це передбачувано, вважає він. Ніхто, доки на нашій території триває війна, брати нас до НАТО не стане.

"Гірше інше. А саме – що Захід не має узгодженої довгострокової стратегії протистояння РФ. У тому числі у ракурсі відповідної допомоги Україні. Йде третій рік повномасштабної війни. І весь цей час Україна та НАТО працювали у режимі кризового управління. Реагуючи, а не випереджаючи. Розробляючи плани дій на місяці, а не на роки", – зазначає експерт.

За його словами, важливо, щоб НАТО нарешті розробило стратегію довгострокової безпеки для України.

"Досягнення довгострокового миру неможливе без чіткого бачення довгострокової безпеки для нашої країни. Сподіваюся, що фонд підтримки України на десятки мільярдів, про необхідність створення якого говорив Столтенберг, буде створено, – каже Олег Старіков. — Але слід розуміти, що завжди спочатку йде політичне рішення, а потім економіко-фінансове. Поки що політичного рішення не видно. Якщо воно з'явиться – з'явиться і фонд, і структури, які закуповуватимуть озброєння, надаватимуть нам різнобічну допомогу, у тому числі в ракурсі розвитку ВПК, створення спільних підприємств тощо. І це – саме про стратегію".

На саміті НАТО буде ухвалено позитивні для нас рішення

Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль наголошує, що наша країна активно працює над розвитком свого євроатлантичного вектора.

"Причому ми платимо неймовірно дорогу ціну і за це, і за вибудовування нової системи глобальної безпеки, флагманом чого стаємо, – зазначає вона. – При цьому Україна успішно протистоїть противнику, що володіє потужними ресурсами на полі бою. Паралельно з цим, працюючи над впровадженням подальших реформ, що наближають нас до НАТО".

Йдеться про стандарти НАТО, про що періодично повідомляється у зведеннях Міноборони, уточнює експерт.

"Продовжується модернізація української армії. Наші військовослужбовці регулярно проводять тренування за кордоном. А незабаром іноземні інструктори можуть розпочати роботу і в Україні. Ми отримуємо пакети військової допомоги від партнерів, навчаємось на новій техніці. Україна підписує нові та нові договори у сфері безпеки з країнами Альянсу", – наголошує Катерина Коваль.

Враховуючи вищесказане, вона вважає, що на саміті НАТО буде ухвалено позитивні для нас рішення. Без конкретних термінів прийняття України до блоку (зі зрозумілих причин), але з конкретними рішеннями щодо довгострокової та потужної підтримки нас озброєннями, боєприпасами тощо.

Не можна виключати торги США з РФ з позаблокового статусу України

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук поділився такими роздумами:

"Поки що перспективи України в НАТО залишаються доволі туманними. Нещодавно з'явилася публікація за підсумками роботи групи Єрмака-Расмуссена (глава ОП та екс-генсек НАТО), з підписами низки впливових політиків, де зазначалося, що необхідно чітко визначитися з євроатлантичними перспективами України. Окресливши часові рамки – не пізніше 2028 року. В той же час, не можна сказати, що ця позиція знаходить відповідний відгук. Значна частина членів НАТО готова до прийняття України до блоку. Але проти двох таких серйозних гравців як США та Німеччина. Вони вбачають у цьому загрозу вступу НАТО у війну з РФ".

Відповідно, продовжує експерт, швидше за все, саміт у Вашингтоні не принесе проривів у контексті досягнення прогресу щодо прийому нашої країни до Альянсу. Але там, ймовірно, пролунають чергові заяви про підтримку України, прийняття нових пакетів військової допомоги.

"Відомо про розробку проекту створення Фонду довгострокової допомоги Україні на 100 млрд доларів. Його мають забезпечувати члени Альянсу, купуючи на ці кошти зброю та боєприпаси для України. Але поки що обговорення цієї ініціативи на початковому рівні. Зрозуміло, що її блокуватиме Угорщина, можливо, деякі інші країни. Але з великою ймовірністю, це рішення буде схвалено. Якщо не на майбутньому саміті, то дещо пізніше", – вважає Петро Олещук.

На його думку, це, схоже, на даному етапі максимум, на що Україна може розраховувати від Альянсу, який продовжує займати позицію, що йому в жодному разі не можна допустити вступу до війни з РФ.

"Такий підхід не виключає, що Адміністрація Білого дому "торгуватиметься" з Росією можливістю закріплення позаблокового статусу України, – зазначає політолог. – Поки що можна констатувати, що США, продовжуючи жити менталітетом холодної війни (коли для Вашингтона було найважливішим не допустити прямого зіткнення з Москвою), на жаль, не готові робити радикальні кроки щодо прийняття України в НАТО".

Читайте також на порталі "Коментарі" – за яких умов НАТО введе війська до України: як можуть діяти на випередження.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини