Активні переговори йдуть щодо того, що буде після операції ЦАХАЛ
Йде п'ятий тиждень війни з нападу ХАМАС на Ізраїль та подальших жорстких дій у відповідь ізраїльської армії (ЦАХАЛ). Після потужних бомбардувань Сектору Газа ізраїльтяни розпочали там наземну операцію, але не широкомасштабну, а секторально рейдами. Так, Газа повністю оточена і поділена на дві частини. Ситуація на Близькому Сході залишається напруженою, але США та інші союзники Ізраїлю, а також його опоненти, намагаються зробити все, щоб конфлікт не переріс із локального в регіональний чи глобальний. Про що говорить ситуація зараз? Які варіанти розвитку подій? Хто і як проявив себе вже в даному конфлікті? Що це означає для України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Наріжним каменем є створення повноцінної Палестинської держави
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі поділився такою думкою:
"Ізраїль в урізаному вигляді проводить наземну операцію у Газі. При цьому немає відповіді на головне питання – що буде далі після того, як ця операція завершиться? А саме від такої відповіді залежить не тільки результат чергового загострення арабо-ізраїльського конфлікту (і не переростання його з локального в, як мінімум, регіональний, в чому, в першу чергу, зацікавлена Росія), а й перспективи в принципі мирного співіснування Ізраїлю з арабськими країнами".
На даний момент, продовжує експерт, держсекретар США Ентоні Блінкен здійснює другий з початку ескалації вояж Близьким Сходом. Зустрічається з лідерами різних країн, сьогодні – з турецьким.
"Після зустрічі з ним лідери деяких держав зустрічаються з іранським керівництвом, роль якого також важлива у тому, щоб конфлікт не переріс у регіональний. Бачимо спробу запобігти повномасштабному вступу в конфлікт ще одного (крім ХАМАС) проксі Ірану –
Хезболли. Прем'єр-міністр Іраку після зустрічі з Блінкеним зустрічався з керівництвом Ірану. Шукаються точки зіткнення. І, безумовно, точаться торги", – зазначає Максим Ялі.
За його словами, Іран хоче отримати максимальну вигоду з ескалації. І через те, що ситуація не загостриться.
"Інші арабські країни не зацікавлені у залученні до конфлікту. І окрім усної підтримки палестинців, ми фактично нічого не бачимо. Ті ж Єгипет та Йорданія могли б прийняти біженців із території Сектору Газа, але відмовляють у цьому, не бажаючи загострювати гуманітарну ситуацію на власній території. Ну, а Іран веде свою гру за неявної підтримки РФ", – вважає політолог.
Переговори, продовжує він, схоже, точаться щодо того, що буде після операції ЦАХАЛ.
"Лідерами арабського світу, до яких приєднався і Путін, вже озвучено умови – створення повноцінної Палестинської держави. Проблема у тому, що для ізраїльського прем'єра Нетаньяху подібний сценарій – вкрай негативний, оскільки позначатиме його політичну поразку. І політичну смерть. А тому є серйозні побоювання щодо того, чи зможуть Ізраїль, США, їхні союзники, лідери арабських країн дійти якогось консенсусу. Що заводить ситуацію в глухий кут, – акцентує експерт. – За такого розкладу конфлікт не вщухне. Іран продовжить його роздмухувати через свої проксі, тим більше, що керівництво того ж ХАМАС не знаходиться в Секторі Газа, розосередившись іранською, катарською, турецькою територіями".
Таким чином, навіть цілковитого знищення ХАМАС ізраїльтянам добитися не вдасться, констатує Максим Ялі.
А, якщо взяти історичну перспективу, нагадує він, після кожного такого арабо-ізраїльського загострення той же ХАМАС реінкарнується. І стає ще радикальнішою і боєздатною структурою.
"З огляду на те, що зараз рахунок палестинців, які загинули в результаті акції відплати Ізраїлю, йде на тисячі, рекрутингова служба ХАМАС не залишиться без роботи, – упевнений політолог. – Як наслідок, будуть накопичуватися нові сили, влаштовуватися нові теракти, після чого – операції у відповідь ЦАХАЛ. І так – по винищувальному колу, що ми бачимо протягом десятиліть. Отже, наріжним каменем залишається досягнення консенсусу про створення Палестинської держави. Як, до речі, було свого часу і наказано резолюцією Ради безпеки ООН. Для того ж Ірану це була б перемога. У рамках нового світопорядку, який формується на наших очах, у тому числі війнами в Україні та Ізраїлі".
Чим довше триватиме операція ЦАХАЛ, тим більше зростатиме напруга
Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала наголошує, що ситуація – у розвитку. ЦАХАЛ вже заявив, що не лише оточив Сектор Газа, але й розбив його на дві частини. Обстріл ізраїльтяни не припиняють. Проводять свою операцію зі знищення ХАМАС, як вони запевняють, за планом.
"При цьому слід розуміти, що чим швидше ЦАХАЛ виконає поставлені завдання, тим менше шансів, що відбудеться розширення цієї війни на регіон", – наголошує експерт.
За його словами, поки що таких ознак не проглядається. Навіть лідер Хезболли дав зрозуміти, що не зацікавлений у тотальній війні з Ізраїлем. Тобто погрожувати Ізраїлю та США у Хезболлі готові, але – не до потужного протистояння. Раніше іранське керівництво неодноразово виступало з погрозами у стилі "всі червоні лінії пройдено"... Але, знову ж таки, далі заяв і погроз поки що справа не дійшла, акцентує Віталій Бала.
Проте, попереджає він, чим довше триватиме операція ЦАХАЛ, тим більше зростатиме напруга. І підвищуватиметься загроза залучення в конфлікт інших гравців. Припустимо, спершу не конкретних держав, але умовних добровольців.
"Зупинити розширення конфлікту зараз намагаються США. Держсекретар Блінкен, який проводить другий менш ніж за місяць рейд регіоном, зустрічався вже з керівництвом Ізраїлю, Палестинської автономії, побував у Йорданії, а в неділю несподівано для багатьох прибув до Іраку. Сьогодні ось – у Туреччині. Не випадково. Адже турецький президент Реджеп Ердоган заявив у суботу, що припиняє дипломатичні відносини з прем'єр-міністром Ізраїлю
Біньяміном Нетаньяху. Дав зрозуміти, що вести переговори з Нетаньяху він точно не буде. При цьому і Туреччина, і низка інших країн відкликають із Ізраїлю послів. А деякі, як ті ж латиноамериканські Болівія та Колумбія, розривають із ним
стосунки. Створюється серйозна антиізраїльська коаліція, причому не лише в арабському світі. Тож Ізраїлю потрібно якнайшвидше вирішувати питання із Сектором Газа", – констатує Віталій Бала.
США звертаються за допомогою до арабських країн
Експерт з міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілля Куса розмірковує так:
"Ситуація на даний момент виглядає так. Ізраїль зачищатиме місто Газа і хоче добитися там ліквідації військової інфраструктури ХАМАС. Після чого ізраїльська армія покине анклав".
США, зазначає експерт, підтримують Ізраїль, але хочуть, щоб до закінчення операції було виразне бачення політичного статусу-кво у Газі. Його поки що немає.
"Ізраїль займатися цим не хоче, – пояснює Ілля Куса. – США намагаються умовити арабські країни допомогти, але ті висувають умову: зобов'язатися розпочати переговори щодо врегулювання палестинського питання, наприклад, шляхом створення Держави Палестина".
Читайте також на порталі "Коментарі" - ООН б'є на сполох: яка смертельна небезпека нависла над Сектором Газа.