Блокада поляками українського кордону: чи реально знайти компроміс, хто винен у кризі

Рішення гострого для України питання так і не знайдено, хоч блокування тією чи іншою мірою триває не перший місяць

Польські фермери посилюють блокаду українського експорту. Причому явно перегинають – за їхні вандальські дії із розсипанням українського зерна вже вибачився (щоправда, своєрідно) міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський, а прокуратура розпочала розслідування. Але чи так все однозначно у тому, що відбувається? І чи тільки польська сторона винна? З такими запитаннями портал "Коментарі" звернувся до експертів.

Нинішня ситуація б'є як по іміджу України, так і по іміджу Польщі

Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала пояснює:

"Ситуацію з українським експортом у Польщі явно політизовано. Політичні сили, які вибудовували свою кампанію на нещодавніх парламентських виборах, у тому числі загострюючи ситуацію щодо питання української продукції, перевізників, використовуватимуть це й зараз. Щоб так чи інакше мобілізувати своїх прихильників".

На думку експерта, для уряду Дональда Туска, який є другом України, ця ситуація є політичною, іміджево є неприємною.

"Питання треба вирішувати. Але для цього слід розмовляти, спілкуватися. Вже зрозуміло, що мало робити це лише на рівні міністрів сільського господарства. Тим більше, після того, як стався інцидент із розсипанням українського зерна", - зазначає Віталій Бала.

На даний момент, продовжує він, рішення так і не знайдено, хоча блокування тією чи іншою мірою триває не перший місяць.

"Зрозуміло, що нам потрібна зброя та боєприпаси, заради чого президент України має намір цього тижня здійснити західноєвропейське турне. Але європейці і так останнім часом активізувалися у цьому плані. Чи є сенс їхати до тих самих Німеччини, Франції, які відкрито заявляють про готовність давати нам більше зброї, нарощують потужності ВПК? Може, варто було б відвідати Польщу, з якою у нас така довгограюча проблема з українським експортом? Чому ні прем'єр Шмигаль, ні президент Зеленський не поїдуть до Польщі вирішувати ці питання? Чому наше керівництво не виступить по польському ТБ, не пояснить сусідам ситуацію, не запропонує вихід, що влаштовує всіх? Чому ми разом із поляками не сядемо обговорити ці питання на рівні керівництва ЄС? Без зайвих шуму-пилу, без взаємних звинувачень, а – максимально конструктивно. Адже нинішня ситуація б'є як по іміджу України, так і по іміджу Польщі", – констатує політолог.

Складається враження, що у нас є певний експортний хаос

Економічний і політичний експерт Борис Кушнірук упевнений, що досягти рішення, яке б влаштувало обидві сторони, досить важко. Тому що інтереси прямо протилежні.

"У наших аграріїв та експортерів їхньої продукції є бажання якнайбільше відправити до Європи і заробити на цьому. У польських фермерів проблема в тому, що так створюється додаткова пропозиція на ринку, що призводить до падіння їх доходів. Водночас, на мою думку, є серйозне недоопрацювання саме з українського боку. Складається враження, що ми маємо певний експортний хаос. У мене велике питання – куди саме ми вивозимо зерно зерновозами? Це точно не ефективно, якщо йдеться про велику відстань. Виходить, це зерно, швидше за все, осідає в Польщі. Де є ще й численні ринкові зловживання. Відстежити зерновоз важко. Де він перебуває, що з його вантажем? І буває таке, що зерно вивозиться за територію Польщі, а потім ввозиться та реалізується вже нібито зібране місцевими фермерами. Які за це одержують ще й додаткові дотації", – пояснює експерт.

Але в той час, як одні беруть участь у схемах, наживаються, інші зазнають збитків, наголошує він. Адже формально кількість аграрної продукції на ринку зростає.

"Тобто є суттєві внутрішні зловживання. І це проблема польської влади. Але є й український проблемний фактор. У результаті – перенасичення ринку. Ми так і не налагодили разом із Єврокомісією (ЄК) механізм, щоби українська продукція не залишалася на території Польщі. Причому не лише її, а й інших європейських сусідів України – Словаччини, Румунії, фермери яких також страждають", – зазначає Борис Кушнірук.

На його думку, вкрай важливо забезпечити механізм, за якого наш експорт (передусім аграрний) буде розходитися по всьому ЄС.

"Об'єктивно – українські експортери зацікавлені надіслати продукцію якомога ближче. Логістичне плече тоді менше, відповідно менше витрати на перевезення. Саме тому аграрна продукція України масово осідає у країнах-сусідах. Створюючи значний тиск на їхній внутрішній ринок. Ще з початку минулого року я зазначав, що Україна має спільно з ЄК налагодити механізм, який гарантовано забезпечує, щоб наш аграрний експорт не залишався в країнах-сусідах, а розходився по всьому Євросоюзу. Потрібно було б субсидування витрат на транспорт. Але це було б не настільки затратно і набагато вигідніше, ніж отримувати той головний біль, який усі ми маємо тепер із блокуванням кордонів, напругою стосунків тощо, – вважає експерт. – Я тут більш схильний звинувачувати український уряд. Як не було, так і немає прозорої процедури – що ми та як експортуємо".

Читайте також на порталі "Коментарі" – блокада українського кордону: які цілі переслідують поляки та чому простежується російський слід.