Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
ЄС і США готують нові санкції проти РФ після відмови звільнити опозиційного політика Олексія Навального на вимогу Європейського суду з прав людини. Про що говорять такі санкції — і реакція Росії? Чи буде продовження санкційного тиску? З цими питаннями порталу "Коментарі" допомогли розібратися експерти.
Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Аналітик, експерт "Українського інституту майбутнього" Ігор Тишкевич вважає, що санкції ЄС проти РФ в політичному сенсі демонструють певне підвищення ставок. Але в ефективності їх він сумнівається.
"Російська економіка більш-менш адаптувалася до санкцій. До того ж європейці ввели їх точково, проти оточення керівництва РФ. Треба розуміти, що санкції вводяться шляхом консенсусу між державами-членами ЄС. І там, де є бізнес-інтереси окремих держав (а вони є), наївно очікувати серйозного характеру санкції тиску ", — пояснює аналітик.
У США, за його словами, інший підхід. Як і інший механізм введення санкцій.
"Є закон, який визначає рамки санкцій тиску. А є підзаконний акт. Його підписує президент або керівництво Казначейства. Другий напрямок — санкції від Мінторгівлі США. Експортний контроль, який теж можна назвати санкціями. Так можна заборонити співпрацювати з тими чи іншими фізичними або юридичними особами. Причому заборонені дії вводяться дуже швидко, а їх порушення обходяться занадто дорого ", — підкреслює Ігор Тишкевич.
Він також звертає увагу, що для США санкційний механізм — це система захисту національних інтересів і лобіювання.
"Санкції вводяться з різних приводів. До цього було 19 пакетів санкцій США проти РФ, з яких лише два так чи інакше стосувалися України, — розповідає експерт. — Особливо сильний удар припав на російську космічну галузь. Понад 15 років тому Штати почали обкладати санкціями російські підприємства. Зараз кількість запусків в РФ стрімко скоротилася".
Ігор Тишкевич зазначає, що санкції від США — це специфічний примус до діалогу. Адже списки можуть обговорюватися, їх можна варіювати в обмін на певні поступки.
"США тиснуть на РФ. Варто згадати заяву Байдена, що з РФ потрібно вибудовувати діалог, але необхідно і чинити тиск. Звичайно, для Кремля неприємно таке підвищення ставок, нові пакети санкцій. Тому реакція досить нервова, — пояснює експерт. — При цьому Москва все ж сподівається на вихід на переговори з Вашингтоном про глобальний розподіл сфер впливу у світі. А поки створює і підігріває конфлікти в різних місцях, сподіваючись, що це буде майданчиком для подальших можливих обмінів".
Політолог Андрій Окара також акцентує, що санкції США жорсткіше, ніж ЄС. І спрямовані не тільки проти фізосіб. Втім, як і європейські, вони не зачіпають олігархів.
"Санкції спрямовані проти ключових силовиків. Але не проти олігархів. І вони точно не критичні, — зазначає політолог. — Значною мірою мешканці Кремля, напевно, навіть пораділи саме таким санкціям. Адже вони консолідують всіх на одному човні навколо президента. Заборона в'їзду в ЄС і США, заморозка майна — те, про що постійного говорить Путін. Гроші треба тримати в РФ, любити батьківщину і не робити собі запасних аеродромів на Заході".
Реакція РФ, на думку експерта, поки передбачувана — обурення. При цьому в МЗС РФ вже визнали, що симетричні заходи, дзеркальні тут неможливі.
"І це логічно. Адже навряд чи американські та європейські чиновники тримають гроші в російських банках ", — іронізує Андрій Окара.
На його думку, слід очікувати продовження санкційного тиску, як на фізичних осіб, так і на юридичних, які, на думку Заходу, мають відношення до справи Навального, а також до настання взагалі на права і свободи.
При цьому політолог не виключає, що російська еліта, в разі посилення санкцій, може збунтуватися та активізувати підготовку "палацового перевороту".
Раніше портал "Коментарі" розповідав, як Захід покарає Росію.
Новини