Російський диктатор Володимир Путін має усвідомити, що саме він відповідає за війну проти України – і він може її завершити. Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю CNN. Тим часом, у медіа раз у раз з'являються матеріали про те, що путінське оточення хоче його смерті, а про його самопочуття та можливості усунення розмірковують навіть екстрасенси. Видання "Коментарі" звернулося до значно серйозніших експертів з питаннями про те, чи найближчим часом залишить свою посаду Путін, які є варіанти його відходу, а також – який президент РФ став б найбільш прийнятним для України.
Володимир Путін. Фото з відкритих джерел
Можливо кілька сценаріїв усунення Путіна від влади
Генерал армії України, екс-глава Зовнішньої розвідки України Микола Маломуж вважає, що найближчим часом відхід Путіна не передбачається.
"У нього залишається масштабний вплив на силову еліту, управлінську. Він організував багатоканальний контроль усіх своїх, скажімо так, партнерів. Навіть найближчих соратників. Я вже не говорю про перехресний контроль органів держвлади, спецслужб, військових, – зазначає генерал. – Тож зміни режиму за рахунок концентрації альтернативних ідей та їх носіїв не передбачається. Ті самі силовики (Патрушев, Шойгу), представники ФСБ, розвідки зараз максимально зайняті виконанням завдань із агресії проти України. Тим самим Путін не просто їх контролює, а й втягує у конкретні операції. Вони є безпосередніми виконавцями. І їхні дії кваліфікуються як злочини проти людства, як порушення міжнародного права. Це і проведення прямої війни, і диверсійні операції, і інформаційні атаки. У результаті всі російські еліти об'єднані зараз із Путіним загальним злочинним задумом та його реалізацією. Пов'язані, скажімо так, кров'ю. Тому зміщувати Путіна російські еліти не мають зараз ні ресурсів, ні бажання".
Микола Маломуж не виключає, що якісь одинаки могли б щось спробувати зробити з Путіним. Але він створив такі умови, що до нього не дібратись.
"У якихось регіонах нібито затримали якихось осіб, які готували теракт проти перших осіб держави. Але вони були дуже низького формату підготовки. До того ж, Путін рідко з'являється на публіці, де можлива неконтрольована ситуація. Отже, варіант його фізичного усунення малореальний. І говорити слід про інші перспективи", – вважає експерт.
Наприклад, продовжує він, варіант усунення Путіна можливий, коли Україна вже не лише захищатиметься, а й активно наступатиме. Коли буде паніка серед російських військових.
"Та сама стратегічна наступальна операція ЗСУ на півдні з елементами оточення, із погрозами оточенню. Коли агресор побіжить. Потім здригнеться і східний фронт. Відповідно, намагатиметься рятувати себе російська еліта. І оточення Путіна, і ті, хто подалі від нього, не залучені до системи ухвалення рішень та виконання військових наказів", – пояснює Микола Маломуж.
Тут, зазначає він, можливо кілька сценаріїв усунення Путіна від влади.
Перший, коли ще зберігає вплив, але вже видно, що ситуація розвивається за негативним для Росії сценарієм.
"Тоді Путіну можуть запропонувати піти за власним бажанням. Наприклад, через хворобу (про них зараз чимало пишуть, хоч вірити всьому, звичайно, не можна). З перебуванням у якомусь статусі, із системою гарантій. Мотивація – збереження режиму, недопущення розвалу РФ, світової перемоги Заходу. Такі аргументи можуть вплинути", – зазначає генерал.
Другий сценарій – якщо буде ситуація явного провалу на всіх фронтах за одночасного катастрофічного падіння економіки, різкого зниження рівня життя в країні-агресорі.
"Тут уже російські еліти шукатимуть переговорів із Заходом, – вважає Микола Маломуж. – Погоджуватись на гарантії незастосування ядерної зброї, на згортання агресії, можливо, на репарації Україні. І намагатись якось відсунути Путіна від влади. Але більш-менш лояльного".
Третій варіант – більш болісний. Коли ситуація посилиться настільки, що розпочнуться відцентрові процеси у самій Росії.
"Піднімуться Бурятія, кавказькі регіони, Татарстан. Масові заворушення, зіткнення, поява потужної опозиції. Зрозуміло, що Путін та його ближнє коло намагатимуться задавити ці рухи. Але на тлі провалів на фронті протистояння всередині РФ наростатиме, зіткнення ставатимуть все жорсткішими, – прогнозує генерал. – Тоді можуть прийматися вже силові варіанти примусу Путіна та його оточення піти. Особливо якщо хтось із лідерів об'єднає навколо себе достатньо сил, щоб змінити режим і спробувати стабілізувати ситуацію. Такий лідер змушений буде йти на домовленості і з великими світовими гравцями, і саме з Україною після виходу з війни. І це буде варіант жорсткого примусу Росії до світу. Зрозумівши, що король, умовно кажучи, голий, з Путіним за такого розкладу ніхто рахуватися не буде".
Ще один активний силовий варіант – це коли певна частина силовиків згуртується навколо Путіна. А інша буде готова на все, щоб його усунути, а то й усунути (як вийде). Тут уже в хід може піти зброя, що призведе до загальної дезорганізації, припускає екс-глава Зовнішньої розвідки України.
"Думаю, якийсь із цих варіантів стане можливим протягом півроку-року. Але зараз система тримається. Насамперед тому, що хоче вижити і стабілізувати ситуацію, поки Путін ще при силі, поки він є символом. Але, коли він піде (тим чи іншим способом), можлива загальна гризня. Як завжди буває при відході диктатора. Так було після смерті Сталіна. Так, гадаю, буде після того, як не стане Путіна. Або фізично, або як президента. Різні групи, клани відразу почнуть воювати між собою. Тож на Росію в будь-якому випадку чекає дестабілізація з ймовірністю розпаду", – констатує Микола Маломуж.
Об'єктивних передумов для відставки або заміни Путіна зараз немає
Директор Інституту політичного аналізу та міжнародних досліджень Сергій Толстов вважає, що на даному етапі варіант відходу Путіна не проглядається.
"Впливові групи, які можуть стати альтернативою нинішній диктатурі Путіна, в Росії зараз відсутні. Об'єктивних передумов для відставки чи заміни Путіна зараз немає", – зазначає експерт.
За словами Сергія Толстова, єдиний варіант, який представляє життєву важливість та реальне практичне значення для України в нинішніх умовах – це досягнення військово-технічного паритету з РФ на лінії фронту, або навіть (на кшталт легкої військово-політичної фантазії) – здобуття переваги в озброєннях включаючи основні вогневі засоби, бронетехніку, засоби ППО та авіацію.
"Досягнення такої ситуації може стати базовою передумовою для контрнаступу ЗСУ, можливо – зниження інтенсивності воєнних дій та/або проведення зацікавлених переговорів щодо підбиття підсумків війни", – резюмує експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" – війна до останнього українця: про що говорить заява Путіна – як сприймати натяк про переговори.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.