Головна Новини Світ Туреччина Як відреагує Захід на ультиматум Ердогана – що буде із членством Швеції в НАТО
commentss НОВИНИ Всі новини

Як відреагує Захід на ультиматум Ердогана – що буде із членством Швеції в НАТО

Якщо у жовтні турецький парламент не дасть "зелене світло" на членство Швеції в НАТО, отримаємо дипломатичну кризу між Туреччиною та країнами Заходу

27 вересня 2023, 12:28 comments1503
Поділіться публікацією:

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, який погодився в липні на вступ Швеції до НАТО, висуває нові умови для того, щоб турецький парламент ратифікував відповідне рішення. То, за його словами, Швеція нібито не виконує взяті на себе зобов'язання. То пов'язує все з продажем американських винищувачів F-16 своїй країні (мовляв, лише тоді ратифікація заявки Швеції пройде через турецький парламент). Як оцінюєте дії Туреччини у цій ситуації? До чого все може прийти? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Як відреагує Захід на ультиматум Ердогана – що буде із членством Швеції в НАТО

Реджеп Таїп Ердоган. Фото: з відкритих джерел

Не факт, що Туреччина отримає американські винищувачі

Старший аналітик Центру досліджень сучасної Туреччини, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Євгенія Габер нагадує, що у жовтні відновлює роботу турецький парламент після канікул. І Ердогану критично важливо вирішити питання з F-16.


"Перед липневим самітом НАТО президент Туреччини справді говорив, що він не проти того, щоб Швеція стала членом Альянсу. Але рішення ухвалює парламент. Враховуючи, що для Туреччини важливо отримати винищувачі F-16 та модернізаційні пакети до них, останній істотний важіль впливу – це саме допуск Швеції до членства в НАТО. І була хороша нагода поставити це питання на паузу, доки парламент не повернеться з канікул. При цьому Ердоган уточнював, що, у разі потреби, Комітет із закордонних справ може екстрено зібратися, щоб вирішити питання щодо Швеції. Але оскільки питання з поставками F-16 вирішено не було, Швеція досі не отримала "зеленого світла" від Туреччини. Якщо у жовтні парламент цього не зробить, очевидно, що отримаємо дипломатичну кризу між Туреччиною та країнами Заходу. Що офіційній Анкарі точно не треба — за економічною, безпековою та іншою логікою. Якщо ж турецький парламент підтримає євроатлантичні устремління Швеції, то відносини із Заходом покращаться. Але не факт, що Туреччина отримає американські винищувачі", – пояснює аналітик.

І виходить, продовжує вона, що питання F-16 для Туреччини все щільніше пов'язують із путівкою в НАТО для Швеції. За словами турецької сторони, Швеція нібито не виконала раніше взятих на себе зобов'язань. Але справа, найімовірніше, не в цьому, вважає Євгенія Габер. Тим більше, що вже були спроби ув'язати "добро" від Туреччини щодо Швеції в НАТО з "добром" для Туреччини на членство в ЄС. Тепер робиться літаковий акцент.

"При цьому очевидно, що частина вимог Туреччини є справедливою. Справді, є проблеми з курдськими терористичними силами, є низка інших болючих моментів. У свою чергу Швеція проголосувала нове антитерористичне законодавство. Але не може видати деяких своїх громадян, як це вимагає Туреччина. Адже це не відповідає ліберальним, демократичним нормам, які дуже чутливі для Швеції", – наголошує експерт.

Зрозуміло, зазначає вона, що Туреччина хоче використати шанс, що випав їй, щоб отримати максимум можливого. І тут є елемент дипломатичного торгу.

"Швидше за все, отримавши від Заходу чіткі сигнали, що більше він ні на які поступки Туреччині не піде, вона пропустить Швецію до НАТО, – вважає Євгенія Габер. – Але відкладати вирішення цього питання буде максимально (не виключено, що до 2024 року, коли в Туреччині намічені місцеві вибори – і чинній владі важливо підійти до них із позитивними новинами), сподіваючись отримати максимальні бенефіти".

Ердоган намагається вибити максимум

Експерт з міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілля Куса поділився таким коментарем:

"Ердоган діє, як і раніше. Він намагається вибити максимум із угоди щодо Швеції. Тим більше, що поки що не отримав того, що йому обіцяли. Включно з продажем Туреччині літаків F-16 – як мінімум. Як максимум – ще й видачу Швецією кількох підозрюваних Туреччиною у різних злочинах".

Поки не виконано хоч якихось вимог, Анкара затягуватиме вирішення питання з допуском Швеції до НАТО, упевнений експерт.

"Але я переконаний, що Туреччина пропустить Швецію в Альянс", – каже Ілля Куса.

Читайте також на порталі "Коментарі" — про що говорить ситуація на Кавказі — чому є ймовірність Ердогана договірняка з Путіним.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!