Головна Новини Світ США Перший рік Байдена позаду: чому не справдилися надії не лише американців, а й українців
commentss НОВИНИ Всі новини

Перший рік Байдена позаду: чому не справдилися надії не лише американців, а й українців

Від Джо Байдена у Білому Домі чекали набагато більшого не лише самі американці, а й українці

21 січня 2022, 11:27
Поділіться публікацією:

Один із провідних американських політичних журналів Time розмістив на обкладинці нового номера президента США Джо Байдена. На картинці, над головою у американського лідера, який уже рік перебуває на цій посаді, згустилися хмари. Як можна оцінити рік президентства Байдена – для США, України та світу? Із цим питанням видання "Коментарі" звернулося до експертів.

Перший рік Байдена позаду: чому не справдилися надії не лише американців, а й українців

Джо Байден. Фото: з відкритих джерел

На фоні численних провалів, досить різко як для американських політиків, у Байдена почав падати рейтинг

Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії "Національна платформа" Катерина Одарченко наголошує, що для лідерів практично будь-якої держави зараз – складний час. І президент США тут – не виняток.

"Економіка після ковіда впала. Навіть у таких сильних країнах, як США, відновити її – непросте завдання. Байден обіцяв створити багато нових робочих місць. Але цей план не надто реалізується, тоді як пандемія накриває черговою хвилею, – зазначає Катерина Одарченко. – Внутрішні проблеми множаться, поділ суспільства та його розчарування Байденом зростає. Він обіцяв вирішити зрозумілі проблеми США. Міграція, доступна медицина тощо. У нашій риториці Демократичну партію, членом якої є Байден, можна назвати лівою. Але обіцянки реалізуються не тими темпами, як хотілося б американцям. І хоч у березні минулого року йому вдалося заручитися підтримкою обох палат Конгресу, який схвалив антикризовий пакет заходів обсягом 1,9 трлн доларів, а під кінець року домогтися схвалення плану розвитку інфраструктури в США у розмірі 1,2 трлн доларів, реального покращення життя американці не відчули. Усе "з'їла" інфляція та нові удари ковіду".

До того ж, нагадує експерт, були серйозні зовнішньополітичні провали. І схоже на втечу виведення американських військ з Афганістану (після чого таліби неймовірно швидко захопили владу в країні, яку США та союзники "підгортали" два десятиліття), і невиразна політика на російському напрямку.

"Путін, по суті, схиляє Байдена до прямих переговорів. Навіть політики провідних країн ЄС заявляли, що це не здорова ситуація, коли переговори з РФ щодо ситуації в Європі, (не)розширення НАТО тощо ведуть США. Власне, бачимо спроби Росії відновити двополярний світ. І дуже слабкий тому опір з боку Штатів, – каже Катерина Одарченко. – Не все ясно і з українського кейсу. У декого могла виникнути ілюзія, що Америка допоможе нам вирішити внутрішні проблеми (корупція тощо), а також посилити підтримку у ракурсі агресивних дій РФ. Але поки що цього немає. Допомоги, яку надають США, явно замало для зміцнення обороноздатності України. А під час останньої прес-конференції, де Байдена раз у раз виводили на тему російської агресії, він не дав виразних відповідей. Сказав, що США у разі агресії РФ проти України діятимуть рішуче. А що таке "рішуче"? Що таке "агресія"? Росія вже вісім років фінансує терористів на Донбасі, постачає туди інструкторів, військових, боєприпаси, техніку. Проводити кібератаки в Україні. Їй не потрібно вести пряму війну, зручніше так — гібридно. Хіба це не агресія?".

Враховуючи таку невиразну позицію Білого дому, Україні слід посилювати свій дипкорпус, вести переговори з іншими країнами (Великобританія, Туреччина, країни Балтії) і не мати ілюзій, що хтось захистить нас, крім нас самих.

"Звичайно, слід дякувати тим самим Штатам за будь-яку підтримку, навіть не настільки потужну, як нам би хотілося. Але при цьому розраховувати насамперед на себе, – упевнена Катерина Одарченко. – Розвивати економіку, військово-промисловий комплекс, боротися з корупцією, зміцнювати обороноздатність та державні інституції".

Ну, а у Байдена на тлі вищезазначених провалів досить різко як для американських політиків падає рейтинг.

"Не так різко, як буває у нас, коли із 70% можливий обвал до 20%, а потім і нижче. Але цілком помітно як для США. Рейтинг Байдена впав із 50 відсотків улітку минулого року до 41 відсотка до кінця 2021-го. І це, схоже, не межа. А падіння рейтингу президента неминуче відбивається на позиціях його партії. Враховуючи, що у США вибори тих самих сенаторів проводяться регулярно, демократам є, через що непокоїтися", – резюмує Катерина Одарченко.

Україна – розмінна монета у великих геополітичних торгах, нам велено не рипатися

Політичний експерт Світлана Кушнір вважає, що перший рік президентства дався Байдену складно.

"Були Афганістан, після поразки, в якій важко відновити повну гегемонію США у світі. Були переговори з РФ і поступки Путіну щодо розблокування того ж таки будівництва "Північного потоку-2". Були внутрішні розбирання у стані демократів та скандали, в які поперемінно потрапляють, то Джо Байден, то віце-президент Камала Харріс. Були й складні ситуації з ковідом, з економікою, криза з виробництвом. Ряд можна продовжити. Головне, що Байден багато втратив довіри в очах простих американців", – наголошує Світлана Кушнір.

Поки що його адміністрації вдається далеко не все і не завжди. Але це лише перший рік каденції, наголошує експерт. На її думку зараз шляхом дипломатії, переговорів адміністрація Білого дому намагається зупинити розчарування як усередині країни, так і серед зарубіжних партнерів.

"При цьому зневіру українців від першого року правління Байдена зупинити навряд чи вдасться, – вважає Світлана Кушнір. – Очевидно, що Україна – розмінна монета у великих геополітичних торгах. Нам велено не рипатися. В 2021-му закінчилося формуванням триполярного світу. Китай, РФ та США. І перехід до цього нового устрою спровокував багато в чому своєю позицією та діяльністю саме Байден".

Читайте на порталі "Коментарі" — Кремль пригрозив США новою громадянською війною в Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини