Головна Новини Світ США Про що говорять процеси всередині США: що потрібно робити Україні для продовження підтримки
commentss НОВИНИ Всі новини

Про що говорять процеси всередині США: що потрібно робити Україні для продовження підтримки

Ускладнює процес те, що у нижній палаті парламенту (Палата представників) більшість у республіканців, а у верхній (Сенат) – у демократів

19 листопада 2023, 12:10
Поділіться публікацією:

Глава Білого дому Джо Байден знову фактично порівняв терористів із ХАМАС та російський режим у статті Washington Post під назвою "США не відступлять перед викликом Путіна та ХАМАС". Тим часом підтримка України у протидії російській агресії залишається серед американців на рівні 40%, а кількість тих, хто виступає за збільшення допомоги Україні на 8% менша від тих, хто вважає, що її потрібно скоротити (23% проти 31%). В американському парламенті вже "збоять" законопроекти щодо цієї самої підтримки. Про що говорять заяви та дії американських політиків останнім часом? У сторону збільшення чи зменшення хитнеться підтримка України з боку США? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Про що говорять процеси всередині США: що потрібно робити Україні для продовження підтримки

Підтримка України Фото: з відкритих джерел

Продовжуються відповідні дискусії між представниками демократів та республіканців

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук розмірковує так:


"Слід зазначити, що первісна бюджетна резолюція планувалася як певний двопартійний консенсус – з метою уникнення шатдауну для американських інституцій упродовж кількох місяців. Там з самого початку не планувалося питання допомоги Україні, як і низка інших питань, які розглядатимуться окремо".

На даний момент, зазначає експерт, продовжуються відповідні дискусії між представниками демократів та республіканців. Ускладнює процес те, що у нижній палаті парламенту (Палата представників) більшість у республіканців, а у верхній (Сенат) – у демократів. І будь-які рішення мають бути результатом певного двопартійного консенсусу, компромісів.

"У випадку з Україною є певний консенсус щодо продовження військової допомоги, а ось щодо прямої бюджетної підтримки та інших відповідних видатків дискусії продовжуються. Але вони не можуть тривати вічно. І, швидше за все, до схвалення цих рішень американські парламентарі перейдуть у період між Днем подяки (23 листопада) та Різдвом (25 грудня). Підтримку нашої країни, схоже, розглянуть у пакеті з допомогою Ізраїлю, питаннями зміцнення кордону з Мексикою. І все це, звісно, ускладнює процес", – пояснює Петро Олещук.

Важливо розуміти, продовжує він, що проблема тут не в Україні, а в особливостях американської політики в рік перед президентськими виборами. Політична боротьба у такий період активізуються, всі питання перетворюються на засіб ведення цієї боротьби.

"При цьому, – наголошує експерт, – більшість американських політиків продовжують демонструвати розуміння необхідності підтримки України. Про що регулярно заявляють. Вони цього не заявляли б, якби не було відповідного запиту з боку власних виборців. Отже, врешті-решт необхідні рішення будуть прийняті. Питання лише у часі. Звичайно, подібне затягування – не надто позитивний сигнал. Але, вочевидь, у нинішній ситуації розраховувати на щось інше не доводилося".

Для України важливим є продовження ототожнення представників т.зв. "осі зла" з РФ, упевнений Петро Олещук. Наголошення на тому, що російська агресія проти нашої країни – прояв загальної тенденції на дестабілізацію ситуації з боку авторитарних режимів. І добре, що такі паралелі постійно здійснює у своїх виступах, публікаціях президент США, констатує політолог.

Не варто відмовлятися від ідеї створення якихось альянсів з неприємними персонажами з трампістів

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії (у тому числі Молдова-Придністров'я) Віталій Кулик поділився такою думкою:

"Ми вже зіткнулися і зіткнемося зі зниженням допомоги з боку США. Це не означає її повне припинення, це саме зниження. Існує розуміння (у демократів та частини республіканців), що підтримку України необхідно продовжувати. Просто її обсяг – зменшити, а використання наданих коштів – посилити".

Будь-які спроби української влади уникнути предметної розмови про використання таких коштів, посилаючись на ті чи інші причини, будуть помилкою. Треба бути готовими до чесної відповіді, відвертої розмови, попереджає експерт.

"Я не вважаю, що треба відмовлятися від ідеї створення якихось альянсів із неприємними, як нам здається персонажами з трампістів. Слід шукати можливість достукатися і до них, щоб зберегти двопартійну підтримку або хоча б її елементи", – упевнений Віталій Кулик.

За його словами, якщо судити про нинішній алгоритм (що робити, щоб провести допомогу поза бюджетним процесом, тому що тимчасовий бюджет уже підписано, "шатдаун" не відбудеться, але питання допомоги України винесено за дужки), то не факт, що тільки наших зусиль вистачить, щоб домогтися все ж таки виділення цієї допомоги (наприклад, в рамках окремого законопроекту). Це – внутрішньополітична історія США, пояснює експерт.

"І тут важливі дії української влади, щоб показати, що ми прозорі, що рівень корупції знижений, є конкретні випадки посадок, – наголошує Віталій Кулик. – Можливо, настав час та кадрових рішень в оточенні президента Зеленського".

Читайте також на порталі "Коментарі" — військовий та зовнішньополітичний фронт: де найскладніша ситуація і що може змінитися.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!