Оголошені сьогодні президентом США Дональдом Трампом тарифи для торгових партнерів Штатів у всьому світі варіюються від 10% до 49% на імпортні товари. Найвищі американські тарифи за сторіччя викликали занепокоєння та розгубленість світових лідерів. Так Китай закликає США негайно скасувати тарифи, обіцяючи помститися. ЄС говорить, що готовий вжити заходів у відповідь. Що стосується України, то як і для багатьох країн було введено тариф з мінімальною ставкою в 10%. З яким саме митом зіткнуться країни? Що зміниться саме для України? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Дональд Трамп. Фото: з відкритих джерел
Україна може експортувати частину продукції ЄС до США
Економічний експерт Данило Монін зазначив, що поки що точно незрозуміло, чи поширяться мита на послуги чи ні, але на товари очевидно точно будуть поширені.
"Вважаю, що для України, у якої ставка 10% — це шанс для того, щоб експортувати частину продукції ЄС у США або створити тут частину виробництв останнього переділу для експорту в США, оскільки у ЄС ставка 20%", — зазначив експерт.
Що стосується американців, то, за словами Данила Моніна, імпортні товари для них точно стануть дорожчими і це стимулюватиме інфляцію +1-2% усередині США та мінімізацію імпорту з інших країн.
Welcome в нову епоху революційних змін в глобальній торгівлі
Економіст, член товариства фінансових аналітиків, екс-член Ради НБУ Віталій Шапран зазначив, що США як емітент основної резервної валюти світу (долару) несе на собі тяготи цього статусу, який назвали парадоксом Тріффіна. Через попит на долари з боку більшості центральних банків світу як на резервну валюту, США мали з 1960 року хронічний від’ємний торговий баланс, який призвів до деіндустріалізації США. З часом частка США у світовому ВВП помітно впала і утримувати світове лідерство на ринку валют стало важче. Один з інструментів подолання руйнівної дії на економіку США парадокса Тріффіна – це початок торгової війни з метою змін домовленостей між торговими партнерами.
"Наступний крок адміністрації Трампа – це зміна торгових угод на користь США. Якщо зміни балансу торгових тарифів між США та торговими партнерами підуть повільно, то тим, для кого мита підняли найбільше, запропонують купити "вхідний білет" на внутрішній ринок США. Наскільки мені відомо, розглядають 2 варіанти "вхідного білету": купівля Казначейських облігацій США на довгий термін з нульовою ставкою, та (або) стягнення комісії при виплатах по урядових паперах в портфелях центральних банків, які володіють урядовими борговими паперами США", – зазначив Віталій Шапран.
За його словами, команда Трампа останній місяць дуже активно намагалась вести війну не з усім світом, а вибірково. Цей варіант виявися результативним, але дуже повільним. Експерт нагадує, що в США залишилось трохи більше року до проміжних виборів. Тому часу у нової адміністрації не так багато. Тож для усунення впливу парадоксу Тріффіна обрали революційний розвиток подій, що передбачає розв’язування глобальної торгової війни та охолодження світової економіки з підвищенням ризику глобальної кризи.
"Ринки, що розвиваються, на глобальну рецесію реагують більш гостро. Умовно при падінні ВВП у США на 1%, ВВП КНР може впасти і на 5%. Тому сам факт введення Трампом тарифів має дуже занепокоїти торгових партнерів США, які до цього ухилялись від переговорів. Пам’ятаєте як 2-3 тижні тому Канада та Мексика хизувались, що введення тарифів проти них буде мати дзеркальну відповідь? Тепер від перегляду домовленостей з США сховатись мало кому вдасться через ризик глобальної рецесії. Меседж адміністрації Трампа приблизно такий: "або ми сідаємо за стіл переговорів, або буде глобальна криза", — зазначив Віталій Шапран.
Що ж до ситуації з Україною, то економіст говорить, що Україна отримала базову ставку мита в 10%, що підкреслює правдивість коментарів з Офісу президента, що відносини з США нормалізовані. Не можна аналізувати і слухати, що говорить Трамп про Україну, потрібно сприймати тільки дії, тож 10% мита – це успіх для України.
"Український експорт в США у 2024 році складав 874 млн доларів, з яких 42% припадало на чавун. Загалом, частка експорту до США в нашому експорті становила трохи більше 2% у 2024 році. 42% нашого експорту в США – це скоріш за все експорт ArcelorMittal, який постачає чавун з України своїм підприємствам та партнерам в США — Cleveland-Cliffs. Тому малоймовірно, що тариф в 10% вплине на обсяги нашого експорту. Україні не варто затягувати з підписанням ресурсної угоди з США, потрібно форсувати відстоювання національних інтересів і включити в угоду нульовий тариф для всього українського експорту, який буде діяти на весь час дії цієї угоди. Доступ на внутрішній ринок США в обмін на доступ до українських ресурсів – логічний крок обох сторін. Щиро сподіваюсь, що президент Зеленський придивиться до агресивної, але розумної економічної політики, яку проводить президент США в інтересах США, і врешті решт за місяць-два ми будемо мати сильний фінансово-економічний блок, який буде відстоювати національні інтереси, як сьогодні це робить уряд США для своєї країни", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Читайте також на порталі "Коментарі" — подарунок Путіну: у Білому домі роз'яснили, чому Трамп не включив до списку мит РФ.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.