comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Світ Беларусь Декрет Лукашенка "Про захист суверенітету і конституційного ладу": як документ зіграє на руку Кремлю
commentss НОВИНИ Всі новини

Декрет Лукашенка "Про захист суверенітету і конституційного ладу": як документ зіграє на руку Кремлю

Цей декрет суперечить Конституції РБ, яку Лукашенко "продавив" у 90-ті роки

10 травня 2021, 15:08

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 9 травня підписав декрет "Про захист суверенітету і конституційного ладу", яким передбачається передача президентських повноважень Раді безпеки в разі загибелі очільника держави.

Декрет Лукашенка "Про захист суверенітету і конституційного ладу": як документ зіграє на руку Кремлю

Олександр Лукашенко та Володимир Путін - фото з відкритих джерел

Про що свідчить ця подія? Чому це зробили саме зараз? Як це може в своїх цілях використати Росія? На ці питання порталу "Коментарі" відповідали експерти.

Рішення про це Лукашенко приймав буквально в кабінеті Путіна і під його особистим тиском

Політтехнолог, директор компанії стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець впевнений, що Олександр Лукашенко, президентство якого є досить умовним, оскільки результати виборів серпня-2020 не були визнані демократичними країнами, зробив рівно те, чого від нього домагався президент РФ Володимир Путін.

"Ми пам'ятаємо, як жалюгідно виглядав диктатор Білорусі після нещодавньої сочинської зустрічі з господарем Кремля. Яким понурим Лукашенко повернувся в Білорусь. Очевидно, що весь цей час тиск на нього посилювалося. Путін бачить вперте небажання Лукашенка протягом багатьох років наповнити реальним змістом Союзну державу РФ і РБ (Республіка Білорусь, — ред.).

Він вирішив піти іншим шляхом. Розуміючи, що нині режим Лукашенка серйозно ослаблений після піврічних акцій протесту, що Лукашенко делегітимізуваний в очах світової спільноти, Кремль наполіг на підписанні цього декрету. Сенсаційного, до якого ані Лукашенко, ані білоруська еліта явно не були готовими. Думаю, рішення про це Лукашенко приймав буквально в кабінеті Путіна і під його особистим тиском. І під контролем Путіна це все було підписано", — вважає Тарас Березовець.

Він підкреслює, цей декрет суперечить Конституції РБ, яку Лукашенко "продавив" у 90-ті роки.

"Людина, яка буде займати пост прем'єра (і до кого, згідно з Конституцією, перейдуть обов'язки президента, якщо той виконувати їх буде не здатний), може не звертати на цей декрет ніякої уваги. Інша справа, що цей документ породжує внутрішню боротьбу, конкуренцію. Якщо був чітко визначений наступник (той же прем'єр, згідно з Конституцією) — це одна історія. А так створюється ситуація двовладдя. Влада переходить до якогось "колективного Лукашенка". І це лукашенківське політбюро (Рада безпеки, — ред.) перетворюється на збіговисько щурів , які будуть топити один одного, оскільки розмитий ступінь відповідальності. Не одна особа в разі смерті Лукашенка успадкує владу, а група людей", — пояснює Тарас Березовець.

За його словами, ситуація дуже нагадує боротьбу в Політбюро ЦК КПРС після смерті Сталіна.

"Спочатку у фаворитах був голова уряду Маленков, але врешті-решт влада захопив Хрущов, знищивши усіх своїх опонентів. Когось фізично — як Берію, інших (як тих же Жукова, Маленкова), просто віддаливши від влади, — нагадує експерт. — У випадку з Білоруссю підписаний Лукашенком декрет робить боротьбу за владу після його смерті непередбачуваною. Але все свідчить про те, що переможе кандидат, якого підтримає Кремль".

Лукашенко розглядає певні сценарії, за яких він може відійти від влади

Керівник Центру військово-правових досліджень, адвокат Олександр Мусієнко вважає, що декрет з'явився в контексті нещодавньої заяви Лукашенка про те, що на нього нібито готувався замах.

"Підписанням цього декрету Лукашенко як би говорить опонентам, критикам, просто суспільству: "Дивіться, справи дуже серйозні. Дійсно, хтось щось таке міг проти мене готувати. І ми, своєю чергою, теж готуємося. Нехай наші зовнішні і внутрішні вороги знають, що у нас готові плани на будь-які їхні дії". Тобто, якщо буде такий декрет, всі знатимуть, як діяти в разі надзвичайної ситуації", — пояснює Олександр Мусієнко можливу логіку Лукашенка.

Також експерт не виключає, що підписання цього документа може бути підготовкою до того, щоб у потрібний момент застосувати операцію "наступник".

Олександр Мусієнко підкреслює: "Можливо, Лукашенко розглядає певні сценарії, за яких він може відійти від влади. Але при цьому створює умови, щоб її підхопила якась підходяща йому кандидатура, хтось із його оточення".

Раніше портал "Коментарі" писав, що Лукашенко назвав США і ЄС мерзотниками.Читайте Коментарі в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

comments.ua
comments.ua
comments.ua
comments.ua

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!