Головна Новини Світ Китай Чому війна в Україні на руку КНР: чи може змінитися позиція Сі Цзіньпіна
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому війна в Україні на руку КНР: чи може змінитися позиція Сі Цзіньпіна

Сьогодні Китай влаштовує позиція, яку він займає

1 травня 2024, 13:54
Поділіться публікацією:

Незважаючи на жорстку критику США щодо китайської підтримки РФ, офіційний Пекін продовжує своє підігравання Москві в ракурсі російсько-української війни. І роблячи фінансово-економічні зв'язки більш прихованими. І продовжуючи гри у псевдомиротворчість. Візит китайського лідера Сі Цзіньпіна до Європи, що має розпочатися з 5 травня (має намір відвідати Францію, Сербію і Угорщину) той же Bloomberg розглядає як спробу посварити Європу та США. Втім, за даними того ж таки Bloomberg, французький президент Еммануель Макрон сподівається, що переконає Сі вплинути на Путіна, щоб той припинив агресію проти України. Які очікування від китайської гри довкола теми російсько-української війни? Чи готовий Пекін прислухатися до Заходу чи продовжить підігравати Москві? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Чому війна в Україні на руку КНР: чи може змінитися позиція Сі Цзіньпіна

Сі Цзіньпін. Фото: з відкритих джерел

Китай не схилятиме РФ припинити війну проти України

Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній розмірковує так:

"Для США (і це зазначено у їхній стратегії) саме Китай є головним противником, а Росія просто проблемою. А для Європи саме РФ – джерело небезпеки, і КНР – радше партнер. І на цих протиріччях Пекін намагається зіграти. Навіть, щоб побудувати окрему лінію взаємин із Європою. Тим більше, що остання відчула – їй доводиться бути суб'єктнішою щодо своєї безпеки, менше покладатися на США".

Звідси, пояснює експерт, візит Сі до Франції, що планується, – єдина ядерна держава в ЄС, постпред у Раді безпеки ООН. Країна, яка намагається перехопити у тієї ж Німеччини лідерство у Європі.

"Раніше до Пекіна їздив саме німецький канцлер Олаф Шольц. ФРН має свої економічні інтереси з КНР, куди німці хочуть перенести частину своїх хімічних виробництв, щоб ті працювали на дешевому російському газі", – зазначає Тарас Загородній.

Але Китай, продовжує він, не схилятиме РФ припинити війну проти України. Це зараз не в його інтересах. Він продовжить допомагати агресору. Адже ця війна – на руку КНР.

По-перше, таким чином Китай послаблює США, створює там напругу, змушує витрачати ресурси та втрачати позиції в Європі, розповідає експерт.

По-друге, йде підготовка до потенційної атаки на країну НАТО з боку РФ. Щоб показати, що США є ненадійним союзником для будь-якої країни. Підірвати зусилля Штатів щодо побудови аналога НАТО в Азії. Йдеться про AUKUS, уточнює співрозмовник "Коментарів", – тристоронній оборонний альянс (Австралія, Великобританія та США), про створення якого стало відомо 15 вересня 2021 року.

По-третє, Китай створює таку залежність Росії від себе (економічну, технологічну тощо), що країни Заходу навряд чи зможуть розглядати РФ (навіть після зміни там влади) як потенційного союзника у гіпотетичній війні проти Китаю.

"Тому КНР не сприятиме припиненню війни, – констатує Тарас Загородній. – Або висловить готовність сприяти цьому виключно на російських умовах. Щоб створювати знову точки тиску у Європі. Тож особливо очікувати зміни вектора китайської політики не доводиться. Китай продовжить допомагати РФ, у тому числі через залежну від нього Північну Корею".

Китай явно не готовий рвати стосунки ні з РФ, ні із Заходом

Аналітик, кандидат політичних наук Олеся Яхно впевнена, що Китай не змінить своєї поведінки. І продовжить намагатися всидіти на двох стільцях, маневруючи між економічними зв'язками з РФ – та спільними економічними проектами, насамперед із ЄС.

"Для Китаю важливо зберегти високий рівень товарообігу і з країною-агресором, і з Європою та США, – зазначає експерт. – У квітні у Китаї побували і російський глава МЗС Лавров, і німецький канцлер Шольц. Йшлося, серед іншого, про можливу роль Китаю у миротворчих діях України та її партнерів. А саме – участь у саміті миру у Швейцарії, наміченому на червень. Поки що Пекін не дав чіткої відповіді. Мовляв, він за мир, хоче припинення війни, але в таких обговореннях має брати участь і Росія. Нагадаю, що у лютому-2023 було оприлюднено т.зв. "китайський мирний план" у стилі — "за все хороше, проти всього поганого". Там прописувалася необхідність поважати суверенітет та територіальну цілісність, але – ні слова про необхідність вивести російські війська з України".

Олеся Яхно наголошує, що Китай явно не готовий рвати ні з РФ, ні із Заходом. Принаймні – поки що.

При цьому, продовжує вона, слід розуміти, що Китай уже відіграв важливу роль у запобіганні ядерним ризикам. Він чітко дав зрозуміти РФ, що використання ядерної зброї неприпустимо ні під яким приводом.

“І це важливо для нас. Як і те, що Китай безпосередньо не постачає РФ ні зброю, ні боєприпаси, ні комплектуючі для них. Втім, останнім часом все більше з'явилося повідомлень про китайських шпигунів в Європі, про китайські фірми, які завуальовано, але допомагали РФ, постачаючи комплектуючі для озброєнь. І це вже підводить КНР під санкції, про що дали зрозуміти американці", – пояснює аналітик.

За її словами, наростає й економічне протистояння Китаю із Заходом. Мова про нечесну торгівлю. Про те, що КНР "нишком" намагається монополізувати низку сфер. І це робить розрив між Китаєм та Заходом глибшим.

"Немає сумнівів, що КНР намагатиметься уникнути безпосередньо санкцій та конфронтації із Заходом. Але продовжить підтримувати РФ, маючи тут свою вигоду, і навіть агресивно вести економіку у світі — у тих сферах, де вважає за необхідне. А Захід продовжуватиме переговори з Китаєм (економічні, політичні, у тому числі у питанні стримування Росії), намагатиметься залучати його до обговорення реально мирних планів. Та ж участь Китаю в саміті миру стала б маркером для багатьох інших умовно нейтральних країн, насамперед Глобального півдня. Нагадаю також, що вже заявлено – перший візит Путіна після його чергової інавгурації (запланована на 7 травня) запланований саме до Китаю. Дуже показово. А до цього Сі Цзіньпін вояжуватиме Європою. Тобто, трикутник Захід – Китай – РФ зараз актуальний. І переговори продовжуватимуть навколо балансу в рамках цього трикутника", – прогнозує Олеся Яхно.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чого побоюється Кремль перед мирним самітом у Швейцарії: що залежить від Китаю.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини