Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
В Україні та за її межами активно продовжують обговорювати "мирний план" Китаю щодо врегулювання російсько-української війни. Свою думку висловив президент Зеленський, керівники Франції та Білорусі збираються незабаром відвідати КНР, зважаючи на все, так само з прицілом переконати Пекін зайняти більш чітку позицію (щоправда, у Макрона і Лукашенка тут, схоже, різні завдання). У свою чергу США попереджають Китай, який не бажає відкрито засуджувати російську агресію, про неминучу відповідальність, якщо Пекін постачатиме Росії летальну зброю для війни проти України. Про що говорить китайський хід у цій війні? Як ситуація може розвиватись далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Сі Цзіньпін та Путін. Фото: з відкритих джерел
Директор Інституту світової політики, політичний експерт, автор книги "Гібридна війна" Євген Магда розмірковує так:
Виходить це не надто успішно, продовжує експерт, тому що російсько-українська війна називається "українською кризою", запропоновані пункти є в певних моментах неоднозначними, не проглядається можливість їх ефективної реалізації.
На думку експерта, Китай не може займати іншу позицію, оскільки вже сприймає РФ як свого "молодшого партнера". І намагається їй допомагати тим чи іншим способом.
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов припускає, що, якщо Китай висунув план мирного врегулювання конфлікту в Україні, зупинення війни, то мова, схоже, не йдеться про те, що він збирався або збирається надавати РФ летальну зброю.
Він зазначає, що дипломатично Китай і так на боці Росії, про що свідчить їхня спільна позиція на нещодавньому саміті міністрів фінансів та центробанків країн G20. По суті, ці дві країни заблокували підсумкову резолюцію із засудженням військової агресій РФ. Більше скоординовано, за словами Вадима Карасьова, діють китайці з росіянами також в ООН.
Експерт виділяє дві основні цілі, які має Китай, представивши своє бачення вирішення російсько-української війни.
По-перше, це претензія на якесь морально-політичне лідерство у світі. За логікою Китаю, він – єдиний із п'ятірки постійних членів Ради безпеки ООН (входять також Росія, Великобританія, США, Франція) виступає за дипломатичне рішення війни. Знову ж таки, за логікою Китаю, три країни Заходу, які входять до Ради безпеки, допомагаючи Україні фінансово, озброєнням та боєприпасами, відтягують прихід миру. І КНР важливо, щоб ті ж латиноамериканські, африканські держави, де він має інвестиційні, економічно інтереси, бачили саме таку його позицію. Тож це ще й претензія обійти західні країни у певному світовому моральному лідерстві.
По-друге, продовжує Вадим Карасьов, мирний план від КНР має на меті не так представити ефективний документ щодо припинення війни, як створити привід для подальшого дипломатичного, економічного, стратегічного зближення Пекіна і Москви.
Ось чому було представлено цей план, констатує експерт. Щоб, отримавши передбачувано негативну рецензію з боку України та Заходу, Китай продовжив зближуватися з Росією з дипломатичного та військово-стратегічного треку.
Читайте також на порталі "Коментарі" — що чекає АРК та Севастополь у найближчому майбутньому – чи буде битва за півострів.
Новини