comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Світ Франція Франція проти військового альянсу Британії, Австралії та США: чи піде Париж на кардинальні заходи
commentss НОВИНИ Всі новини

Франція проти військового альянсу Британії, Австралії та США: чи піде Париж на кардинальні заходи

Франція вже відкликала послів з Австралії і Штатів

20 вересня 2021, 14:29

Офіційний Париж продовжує атаки на США, Австралію і Великобританію, які не просто оголосили про створення нового партнерства в секторі безпеки (AUKUS) , але і підштовхнули австралійську влада розірвати контракт з французькою Naval Group. Мова про проект із розробки і будівництва підводних човнів. Австралія відмовилася від попередніх домовленостей із Францією на поставку десятків дизельних підводних човнів, зробивши вибір на користь атомних, пропонованих американськими і британськими партнерами.

Франція проти військового альянсу Британії, Австралії та США: чи піде Париж на кардинальні заходи

Франція проти військового альянсу Британії, Австралії та США - фото з відкритих джерел

У відповідь Франція відкликала послів з США і Австралії. А міністр у справах Європи і закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив , що дане рішення ускладнило взаємодію Парижа з Північноатлантичним альянсом.

Про що говорить ця ситуації? Як вона може розвиватися далі? Чи готовий Париж в цілому і Макрон зокрема (особливо в світлі намічених на 2022 виборів) на кардинальні заходи? Чому не все гладко всередині так званого колективного Заходу? Розібратися в цих питаннях виданню "Коментарі" допомогли експерти.

У Парижі зараз все не дуже добре зі збутом промислової технологічної продукції

Політолог Кирило Сазонов впевнений, що історія з підводними човнами вже наслідок, а не самостійна подія.

"США, Великобританія і Австралія створили новий, досить потужний союз. Як кажуть циніки — домовилися дружити проти Китаю. Хоча завдання, звичайно, не вичерпуються лише цим напрямком. І в контексті цього блоку і завдань, що перед ним стоять, Австралії цілком логічно працювати в тісному союзі саме з США і отримувати в результаті атомні підводні човни, а не дизельні французькі. До слова, Швейцарія теж відмовилася від контракту на поставку французьких літаків на користь американських. Так що в Парижі зараз все не дуже добре зі збутом промислової технологічної продукції", — говорить політолог.

Кирило Сазонов зазначає, що новий союз США, Великобританії і Австралії — віяння епохи.

"У світі зараз дуже швидко відбуваються процеси перегляду регіональних блоків. І це не дуже добре для України — багатьом просто зараз не до нас. З іншого боку, це шанс стати частиною сильного союзу і вже в цій якості будувати геополітику, — вважає політолог. — Мінус України — в слабкій економіці. Зате у нас дуже сильна армія, а наш президент Володимир Зеленський став другим європейським лідером (після канцлера Німеччини Ангели Меркель), з яким президент США Джо Байден зустрівся в Білому домі. В плюс нам щільний графік зустрічей Зеленського під час Генасамблеї ООН і активна співпраця з країнами Східної Європи. Загальні загрози зближують. Так що можливості стати частиною сильного блоку у нас є. В першу чергу мова йде про США і Польщу".

Поки Париж пов'язаний фінансово і політично відносинами з ЄС і НАТО, він навряд чи піде на якісь різкі кроки

Директор Українського інституту політики Руслан Бортник вважає, що ситуація з AUKUS наочно демонструє — фокус американської уваги за кордоном зміщується на Тихоокеанський регіон.

"Своїм основним конкурентом, опонентом США бачать саме Китай, а не Росію, — підкреслює експерт. — І формування цього американо-британо-австралійського блоку націлене проти Китаю. Якоюсь мірою — це прообраз Тихоокеанського НАТО. І вибір, зроблений Австралією, у якій є численні конфлікти з Китаєм (економічного, політичного характеру) на користь Британії та США — логічний. Питання не тільки в більш сучасних технологіях (атомні підводні човни проти дизельних). Це ще й ядерна парасолька, військово-політична, фінансова підтримка в цілому. Надавати її у Вашингтона і Лондона куди більше можливостей, ніж у Парижа. Обурення Франції теж зрозумілі. Але я не думаю, що Париж піде на демарші подібних тим, які влаштовували в середині 60-х, коли Франція виходила з НАТО, намагалася проводити власну зовнішню політику, не рахуючись із союзниками".

У той же час Руслан Бортник прогнозує серйозне охолодження американо-французьких відносин. І нагадує, що багато в чому через позицію США французи втратили не тільки цей військовий контракт, але і в 2014-му — контракт на поставку універсальних десантних кораблів типу "Містраль" в Росію.

"Франція регулярно страждає, її інтереси виявляються нереалізованими через зовнішню політику США, Британії та низки інших західних країн. Її інтереси посуваються і Росією — на Близькому Сході, в Африці (Сирія, Лівія, ЦАР, Малі). Все це буде підштовхувати французьку владу до досить агресивної політичної риторики. Але поки Париж пов'язаний фінансово і політично відносинами з ЄС і НАТО, не думаю, що він піде на якісь різкі кроки. Хоч те, що відбувається, безумовно, охолодить і без того непрості взаємини між Францією і США, Великобританією. Так що недовіра і елементи кризи будуть супроводжувати роботу американців, перш за все, в Європі, в зоні впливу Франції", — припускає Руслан Бортник.

Захід повинен вибудовувати більш цілісну, зрозумілу політику щодо Росії. Тому що ця політика розділяє Європу

Аналітик, кандидат політичних наук Олеся Яхно звертає увагу, що у Заходу далеко не скрізь і не завжди консолідована позиція. І хоч адміністрація Байдена собі за мету назвала посилення євроатлантичного співробітництва, зміцнення відносин між США і ЄС, на ділі все далеко не так гладко.

"Показовим є факт, що Франція і Німеччина можуть, наприклад, займати одну позицію у відносинах з РФ, а ті ж Великобританія, США, ряд країн Східної Європи, Прибалтика — іншу. Є інформація, що у Франції в грудні планується російсько-французький форум за темою співпраці, пов'язаної з водневою енергією. Ми не можемо проводити прямих аналогій між цими подіями і розривом контракту на підводні човни. Але, можливо, занадто тісне переплетення французько-російських інтересів зіграло свою роль", — міркує аналітик.

При цьому вона нагадує про відхід французьких сил з Малі (держави в Західній Африці), де та ж Росія активно збільшила свою присутність.

"Відомо, що ПВК Вагнера є в 12 країнах, з них 6 — країни Африки. Включаючи тепер і Малі. І є версія, що Франція не просто вивела свої сили з Малі, але зробила це, тому що туди зайшла Росія, — підкреслює Олеся Яхно. — Захід повинен вибудовувати більш цілісну, зрозумілу політику щодо Росії. Тому що ця політика розділяє Європу. І іноді, якщо хтось йде на співпрацю в одній галузі з РФ, інша країна може реагувати таким чином, як це зробили США і Великобританія, перебивши французький контракт з Австралією ".

Раніше видання "Коментарі" писало, що у Франції розбився вертоліт з рятувальниками


Читайте Коментарі в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!