Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Тема розширення та зміцнення НАТО актуалізувалася. Президент США Джо Байден натякнув, що питання щодо приєднання Швеції до НАТО практично вирішене. Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг закликає країни-члени Північноатлантичного альянсу витрачати не менше 2% від ВВП на оборону, адже їхні запаси боєприпасів виснажуються в ракурсі підтримки України у війні з Росією. У свою чергу, Україна сподівається отримати на липневому саміті НАТО, як мінімум, якісь гарантії безпеки, які також зараз активно обговорюються. Чого в найближчому майбутньому чекати від Альянсу? На що може розраховувати Україна? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Україна-НАТО. Фото: з відкритих джерел
Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко наголошує, що НАТО на фоні російсько-української війни перебуває у процесі своєї консолідації.
За його словами, фактично Путін своєю агресією змусив НАТО переосмислити своє ставлення багато до чого.
Натомість, продовжує Ігор Петренко, ми розуміємо, що Україна не стане членом Альянсу до закінчення цієї війни. Тому ведемо мову про інші гарантії безпеки.
Ігор Петренко припускає, що ми отримаємо позитивне рішення щодо надання відповідних гарантій. А вступ України в НАТО потребує більше часу та іншої ситуації, зазначає він.
Колишній працівник СБУ та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки, військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак пояснює:
За його словами, в рамках такої співпраці може йтися про наступне.
1. "Домашнє завдання" для України. Чіткий та максимально конкретний перелік тих структурних та законодавчих змін, які необхідно провести нашій країні для вступу до Альянсу. Сюди, наприклад, входить адаптація спеціальних служб України (ГУР, СБУ та СЗР) під загальні принципи НАТО, перерозподіл їхнього функціоналу, зменшення чисельності тощо, пояснює експерт.
2. Розміщення на території України європейських виробництв боєприпасів та військової техніки безперервне навчання наших військових користування технікою НАТО.
3. Документально оформлені гарантії про те, що військово-промисловий комплекс усіх країн-членів Альянсу, продовжить свою безперервну роботу на забезпечення всіх військових потреб України, до моменту остаточної перемоги над РФ.
Читайте також на порталі "Коментарі" – підсумки візиту Зеленського на саміт до Молдови – що важливо у відносинах Києва та Кишинева.
Новини