У Міністерстві закордонних справ Ірану відкинули звинувачення щодо підготовки збройної агресії проти Саудівської Аравії. Втім, раніше Іран заперечував і те, що постачає РФ озброєння, включаючи дрони, проте вони продовжують атакувати Україну. І наша країна вже попередила Тегеран, що почне "безжальні" дії у відповідь у випадку, якщо той вирішить передати росіянам більш просунуті дрони і балістичні ракети. Про що говорять іранські дії на Близькому Сході та в ракурсі російсько-української війни? Як ситуація може розвиватись далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Іранські безпілотники. Фото: з відкритих джерел
Спроба розв'язати війну стала кроком відчаю з боку іранського режиму
Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко міркує так: "Те, що Іран став на бік зла, ні для кого не має бути несподіванкою. Це ідеологічно споріднені режими – нинішній іранський та режим російського фашизму, тобто рашизму".
На думку експерта, у випадку, якщо США, відчують, що загроза стає реалістичною, відбудуться певні превентивні кроки, які швидко приведуть до тями тих, хто сьогодні керує в Ірані.
"При цьому слід розуміти, що ситуація всередині цієї країни хитка. Що іранська спільнота обурена жорсткими кроками режиму, зокрема щодо придушення протестів. Плюс маємо проблемні економічні перспективи Ірану, – зазначає Володимир Огризко. – А тому спроба розв'язати війну стала кроком відчаю з боку іранського режиму. Думаю, навряд чи він захоче випробовувати себе на міцність. Тому що міцності, як на мене, там дуже мало".
Найближчим часом щось в Ірані точно рвоне
Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький вважає, що Іран, маючи проблеми, які просто розривають його зсередини, намагається впливом на зовнішніх гравців, якщо не вирішити, то хоча б погасити внутрішнє протистояння.
"До того ж, треба розуміти, що іранська держава – дуже специфічна. Є президент, є парламент, є те, що дуже відрізняє його від будь-якої іншої такої закритої країни – якась конкуренція. А є Корпус вартових ісламської революції (КСІР) – така собі держава в державі, яка веде свою зовнішню політику, незалежно від офіційного Тегерана, підкоряючись виключно аятолі. Хочуть продавати зброю росіянам – продаватимуть, незважаючи на жодні санкції. Вони живуть під ними вже понад 40 років і готові жити скільки завгодно. Тут такий самий принцип, як у РФ останнього часу – що більше санкцій, то більше закручуються гайки, зростає роль держави, яка все більше бере свій народ під контроль", – пояснює експерт.
Щодо гіпотетичного нападу Ірану на Саудівську Аравію – ситуація туманна, зазначає Олексій Голобуцький.
"Зрозуміло, що обидва ці режими ненавидять один одного. Тут є і релігійна, і економічна складова. Але сумнівно, що Іран у нинішньому стані готовий вплутатися у відкриту війну хоч із кимось. А ось те, що певна міжнародна коаліція (Саудівська Аравія Ізраїль ще хтось) може вдарити по Ірану – цілком можливо. Адже вони розуміють, що постачання іранського озброєння росіянам – це фактичне випробування їх у війні проти України. І всі ці дрони, ракети, потім можуть використовуватися Іраном проти Саудівської Аравії та Ізраїлю. Тому, як колись з іранськими ядерними проектами зовнішні сили можуть просто знищити виробництво того, що може становити потенційну загрозу для них. І на території Ірану, і на території тієї ж таки Сирії, – прогнозує експерт. – Поки що бачимо, що нагнітається обстановка. Все на межі вибуху. Внутрішні протиріччя Ірані доведено до кипіння. І найближчим часом щось там точно рвоне".
Читайте також на порталі "Коментарі" — зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна на саміті G20: які очікування – чи може вона вплинути на війну в Україні.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.