Головна Новини Світ Росія Що відбувається в Кремлі: до чого може призвести низка гучних відставок
commentss НОВИНИ Всі новини

Що відбувається в Кремлі: до чого може призвести низка гучних відставок

Багато хто вважав, що Шойгу залишиться на своїй посаді як відповідальний за поразку

13 травня 2024, 10:52 comments1483
Поділіться публікацією:

Російський диктатор Володимир Путін після своєї інавгурації, як і передбачалося, провів перестановки у владі. Точкові, але досить знакові. Так, пост втратив міністр оборони Сергій Шойгу, якого змінив перший заступник глави уряду РФ Андрій Білоусов. Відомо, що Шойгу отримав посаду голови Ради безпеки РФ, яку раніше займав Микола Патрушев (куди він пішов поки не ясно). Про що говорить це рокування – і до чого може привести? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.

Що відбувається в Кремлі: до чого може призвести низка гучних відставок

Путін та Шойгу. Фото з відкритих джерел

Призначення на посаду голови МО Андрія Білоусова – досить цікавий крок

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії (у тому числі Молдова-Придністров'я), політичний аналітик Віталій Кулик міркує так:

"Відставка Шойгу виявилася досить несподіваною. Навіть у навколокремлівських тусовках, у чатах, багато хто не вірив, що його приберуть. Чутки про його ослаблення ходили, особливо після арешту заступника міністра оборони – Тимура Іванова. Але більшість уважала, що Шойгу залишиться на своїй посаді як відповідальний за поразку. Якщо раніше він формував собі образ "фельдмаршала перемоги", то тепер уже ясно, що перемоги не буде. Але потрібна людина, яка розв'язала війну, на кого можна все повісити. Однак Путін мав інший план. Не символічно-психологічний, а більш – механістичний".

На думку експерта, призначення на посаду голови МО Андрія Білоусова є досить цікавим кроком. Цивільна людина, яка ні дня не служила в армії, стає міністром оборони під час війни.

"Для Росії це немислимо! – вважає Віталій Кулик. — Так, Шойгу, теж не служив, хоч мав відношення до МНС, є генералом, зрісся з апаратом. А ось Білоусов – абсолютно цивільна людина. Дехто вважає, що він пов'язаний із ФСБ, але – ні. Він із досить відомої родини, його батько – один із розробників та теоретиків "косигінських реформ". І всі статті Білоусова спрямовані формування авторитарки, на важливість планової економіки. Він є одним із ідеологів створення авторкатичної моделі, замкнутих циклів, імпортозаміщення. І все це – із відповідними планами, розрахунками".

Білоусов – це якесь втілення Держплану, наголошує експерт. І, коли путінський прес-секретар Пєсков говорить про необхідність вмонтувати військову економіку у загальну економіку, він якраз розкриває суть призначення міністром оборони саме Білоусова. Це про мобілізацію всієї економіки під потреби збройних сил, війни, пояснює Віталій Кулик.

"Того, що було раніше – недостатньо. Система збоїла, Міноборони при Шойгу не так планувало власні потреби, скільки займалося освоєнням коштів. І в якийсь момент ці корупційні схеми, криза системи почали доходити до Путіна. Залишати далі Шойгу міністром оборони було недоцільно. І зроблено ставку на Білоусова, на військову економіку, на формування ланцюжків поставок не за принципом кумівства та "розпилу", а безпосередньо, через офіціоз, через урядові механізми. Крім того, новий міністр, швидше за все, почистить міністерство, не буде щадити шойгушні кадри, – прогнозує експерт. – Те, що Шойгу замість Миколи Патрушева стане головою Ради безпеки виглядає як спроба показати, що він не "збитий льотчик", а просто переходить у новий центр ухвалення рішень".

Взагалі, всі призначення останнього часу виглядають більше як перестановка меблів, а не спроба якісного ремонту. Система просто змінює місце розташування людей, наголошує Віталій Кулик.

Той самий Білоусов, нагадує він, був членом уряду, де цілком міг виконувати ту саму роботу, що стане зараз, ставши головою Міноборони. Так, це вимагало б деяких позавідомчих, міжвідомчих узгоджень і комісій. Але йому могли надати статус віце-прем'єра з ВПК, наділити великими повноваженнями – і цього вистачило б. Однак система вимагала невеликого струсу. І її злегка труснули.

"Упевнений, що Миколі Патрушеву також знайдуть нову посаду. Тим більше, що його син Дмитро нещодавно став віце-прем'єром. Кар'єрне зростання, враховуючи, що раніше було міністром сільського господарства. А так нічого більше не змінилося. Усі залишилися на своїх місцях", – констатує експерт.

Тепер цікаво, зазначає він, хто зайде заступниками до того ж Білоусова, куди посунуть Патрушева-старшого.

"Що стосується ролі Радбезу, я сумніваюся, що Шойгу звітуватимуть усі силовики, що він стане якимось координатором. По факту, Рада безпеки переходить в адміністрування особисто Путіна. Стаючи не інструментом генерації ідей, а більше виконавцем – як рада оборони при Сталіні, як така собі Ставка, яка не генерує, а просто займається виконанням ролі фюрера", – робить висновок Віталій Кулик.

Для України призначення главою МО країни-агресора Білоусова – сигнал посилення роботи зовнішнього МЗС

Політичний експерт Світлана Кушнір вважає, що у вищих ешелонах влади країни-агресора розпочалася усушка, утруска та хірургія щодо відсікання баласту.

"Про зміну міністра оборони РФ у Кремлі було ухвалено рамкове рішення ще в момент путчу Пригожина. Тоді, по ходу, оголилася низка проблем та впровадження в управлінську вертикаль явних агентів інших силових служб та відомств. Причому не лише російських, а й, так скажімо, третіх країн. По керівниках "вагнерівців" – Уткіну, Пригожину – вирішили швидко. А ось частину офіційного генералітету вирішили "піти" пізніше", – пояснює експерт.

Вона нагадує, що Шойгу на посаді міністра оборони РФ із 6 листопада 2012 року. І впевнена, що про приписки, хабарництво у великих масштабах у МО явно знали давно. Але широкомасштабна війна виплеснула все на поверхню аж надто явно.

"Про це – арешт першого заступника міністра оборони Іванова. Про це і відправка 68-річного Шойгу в секретарі Радбезу. Не те, щоб висилка, але всі розуміють, що це точно і не заохочення", – зазначає Світлана Кушнір.

На її думку, саме переформатування уряду з новими/старими особами цілком у логіці Путіна: косметично оновити, але не сильно бити.

"Тому прем'єром затверджено все того ж самого Мішустіна, а главою МЗС залишили на енний термін Лаврова. Зміна ж глави оборонного відомства на економіста свідчить, що ніхто економіку з військових рейок знімати не збирається. Навпаки, Білоусову дано доручення посилити протекціонізм і розширити номенклатуру озброєнь, частин і агрегатів до них за рахунок розвитку внутрішнього виробництва. Враховуючи, що бюджет МО РФ – це трильйони рублів, а за використанням таких фінансів потрібне око та око, близький і відданий Путіну Білоусов відправлений ще й такий нагляд здійснювати. Крім того, посилитиметься конкуренція між управліннями всередині міністерства, шукатимуть "кротів" та "хапуг" на місцях", – прогнозує експерт.

Для України, вважає вона, призначення головою МО країни-агресора Білоусова є сигналом посилення роботи зовнішнього МЗС. Той просто зобов'язаний, акцентує Світлана Кушнір, робити все можливе і неможливе, щоб припиняти розвиток військової корпорації та співробітництва РФ та інших країн-виробників усіх видів озброєнь.

Читайте також на порталі "Коментарі" – що може ховатися за настанням окупантів на Харківщину: на що чекати далі.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!

Гарик

13 травня 2024, 10:15

Для Украины тем лучше,чем хуже в кремле.


Новини