Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Напередодні саміту лідерів країн Євросоюзу, який відбудеться 14 та 15 грудня у Брюсселі, ситуація зі стартом переговорів щодо вступу України до ЄС залишається туманною. Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявляє, що членство України в ЄС, яке наближається навіть під час війни, розв'язаної РФ, означатиме перемогу українського народу. Однак прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який, по суті, залишився єдиним противником початку переговорів щодо вступу нашої країни до ЄС (навіть Словаччина пообіцяла не блокувати цього рішення), продовжує стояти на своєму. І обіцяє зірвати старт переговорів. Чого чекати від саміту? Чи лише в Угорщині тут є проблема? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
ЄС – Україна. Фото: із відкритих джерел
Експерт з міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілля Куса розмірковує так:
Перший – на майбутньому саміті ЄС ухвалить рішення розпочати офіційні переговори з Україною щодо вступу.
Другий варіант – старт переговорам дано не буде. Рішення заблокують.
Директор Українського інституту політики Руслан Бортник не думає, що на нас 14-15 грудня у Брюсселі чекає поразка. Але й на великий успіх, на його думку, розраховувати не доводиться.
Щодо початку переговорів про членство України в ЄС, тут, за словами Руслана Бортника, позиції Угорщини, а також Австрії, за якими стоять консервативні еліти західноєвропейських країн, виглядають незмінними. І ухвалення цього рішення на поточному тижні малоймовірне.
Він наголошує, що головним нашим опонентом у ракурсі прискорення євроінтеграції є навіть не Угорщина, а ситуація у США, де блокується допомога Україні. І це як приклад наводять Брюсселю консервативні європейські еліти. Мовляв, якщо США не допомагають, чому ЄС має брати на себе цей тягар?
Крім того, продовжує він, у Європі багато старих проблем, що затягнулися. Це і Балкани, які досі не прийняті до ЄС. І лобізм. І внутрішня конкуренція. Все це призводить до того, що ті чи інші країни у якийсь момент вистрілюють із критикою підходу керівництва ЄС до ухвалення України, пояснює експерт.
Лише подолання вищезгаданих проблем зробить наше членство в ЄС реальністю, упевнений експерт.
Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко нагадує, що наша країна має велику підтримку в ЄС. І від керівних органів (це видно за заявами президента ЄК – Урсули фон дер Ляєн, голови Євроради – Шарля Мішеля), та загалом від євроспільноти, що демонструють опитування.
Як наслідок, продовжує він, усередині ЄС активізувалася дискусія щодо необхідності зміни системи ухвалення рішень. А саме – відійти від консенсунсної моделі на користь кваліфікованої більшості. І схоже, що Орбан сам підштовхує ЄС до цього.
Він наголошує, президент України Володимир Зеленський, вся наша дипломатія активно працювала і працює над тим, щоб ми отримали позитивне рішення про старт переговорів. І що будь-який варіант, крім цього, буде міні-перемогою навіть не Орбана, а Путіна. Який вміло це намагатиметься використати. Тож було б неправильно давати йому таку можливість, наголошує експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" – чим закінчаться розбіжності ЄС та Угорщини: про що свідчить позиція України.
Новини