Головна Новини Світ Польща Що відомо про Туска і чого чекати Україні тепер від Польщі
commentss НОВИНИ Всі новини

Що відомо про Туска і чого чекати Україні тепер від Польщі

За Туска у Польщі буде значно менше конфліктів з ЄС, а отже, і менше ситуацій, коли ті чи інші речі можуть блокуватися польським урядом

12 грудня 2023, 10:20
Поділіться публікацією:

Майже через два місяці після парламентських виборів у Польщі з'явився новий прем'єр. Представники правлячої вісім років партії "Право і справедливість", яка на виборах перемогла, але програла сумарно нову коаліцію на чолі з лідером "Громадянської платформи" Дональдом Туском, намагалася утримати владу. Президент Анджей Дуда просовував у прем'єри чинного керівника уряду Матеуша Моравецького. Але оновлений Сейм 10 грудня висловив Моравецькому недовіру. І підтримав Туска як нового главу уряду. Примітно, що ці зміни співпали з початком розблокування КПП на українсько-польських кордонах, де понад місяць створювали проблеми місцеві перевізники. Експерти розповіли виданню "Коментарі", на що Україні чекати від Польщі при уряді Туска.

Що відомо про Туска і чого чекати Україні тепер від Польщі

Дональд Туск. Фото: з відкритих джерел

Для України відкриваються певні можливості у вибудовуванні спільних із Польщею проектів

Економічний та політичний експерт Борис Кушнірук вважає, що у ракурсі російсько-української війни ситуація особливо не зміниться. Нам допомагав уряд Моравецького, допомагатиме і уряд Туска.

"Але за Туска (екс-глави Європейської Ради, між іншим) у Польщі буде значно менше конфліктів із ЄС. А отже – менше ситуацій, коли ті чи інші речі можуть блокуватись польським урядом (на шкоду Україні). Хоч уряд і коаліційний ("Громадянська коаліція" Туска, партія "Третій шлях" та "Ліві"), але ми, схоже, отримаємо щонайменше чотири роки його прогнозованої діяльності. Що відкриває певні можливості для України у вибудовуванні спільних із Польщею проектів", – пояснює експерт.

За його словами, йдеться насамперед про виробництво зброї, боєприпасів. У США та Європі, нагадує Борис Кушнірук, є певні затримки з виготовленням необхідної кількості артилерійських снарядів.

"Це роблять, як правило, приватні компанії, – зазначає він. – І їм потрібна впевненість, що якщо вони нарощують виробництво, вкладають кошти у нові потужності, то це точно окупиться. Що замовлення будуть стабільні, довгострокові. А, якщо російсько-українська війна чи черговий конфлікт на Близькому Сході незабаром завершаться? Що тоді? Інвестиції у зростання потужностей не окупляться?".

З огляду на це Україна має вже зараз пропонувати і американським, і європейським компаніям довгострокові замовлення, вважає експерт. Щоб вони виготовляли нам снаряди "про запас". А ми могли їх складувати, причому швидше за все на території суміжних європейських держав. Включно з Польщею. З огляду на ризики постійних обстрілів української території.

"Наскільки мені відомо, певна кількість трансформаторів, закуплених про запас на випадок проблем після обстрілу росіянами нашої енергосистеми, зберігається не в Україні. Щоб не наражатися на ризик обстрілів. І, щоб ми могли будь-якої миті швидко доставити їх із сусідніх країн, відновлюючи потужності, які постраждали від обстрілів", – розповідає Борис Кушнірук.

З новим урядом Польщі, наголошує він, ми можемо вибудовувати взаємовигідні відносини на довгостроковій, передбачуваній основі. З горизонтом, як мінімум, чотири роки.

"Вже зрозуміло, що ми увійшли в ескалаційний період, коли різні авторитарні режими намагатимуться перевірити здатність Західного світу захищати ту систему світоустрою, яка сформувалася після Другої світової війни (недоторканність кордонів і так далі). І з цього погляду співпраця з Польщею для нас важлива. І добре, що за уряду Туска це може стати передбачуваним", – пояснює експерт.

Він закликає не забувати і про більш довгострокові проекти, орієнтовані на повоєнний час.

"Наприклад, спільне авіабудування, – уточнює Борис Кушнірук. – У радянські роки на території Польщі випускався один із типів літаків, розроблених в Україні. Слід не просто відновлювати таку співпрацю, а й розширювати її. Запускати спільні авіа-проекти у кооперації України, Польщі, Туреччини та Саудівської Аравії. Середньовантажний, середньомагістральний літак, ми цілком могли б робити разом. І про це можна замислюватись уже зараз, незважаючи на війну. Промацувати ґрунт – на яких умовах і хто готовий співпрацювати з нами у цій сфері".

Туск – прихильник консолідованої Європи

Політолог, політексперт, кандидат політичних наук Денис Гороховський розмірковує так:

"Туск із 2014 року заявляє про необхідність допомоги та підтримки України з боку країн Євросоюзу у війні проти Росії. Тому можна припустити, що саме цього курсу новий прем'єр-міністр Польщі дотримуватиметься на своїй посаді".

Крім того, продовжує експерт, Туск – прихильник консолідованої Європи, тому ймовірно, що він виступатиме модератором у разі якогось дипломатичного тертя між Україною та країнами ЄС.

"Не кажучи вже про те, що Туск, швидше за все, стримуватиме антиукраїнські випади, які все частіше проявляються останнім часом і всередині самої Польщі, – акцентує Денис Гороховський. – І він, до речі, це вже робив".

Читайте також на порталі "Коментарі" — нарешті процес пішов: на кордоні з Польщею розблоковано найбільший пункт пропуску.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини