Як розуміти валдайські заяви Путіна – чому диктатор недооцінює Захід

Кремль активно формує альтернативну реальність, у якій Путін миротворець, а весь світ – проти

На Валдайському форумі російський диктатор Володимир Путін вибухнув цілим водоспадом програмних тез про війну проти України та протистояння із Заходом. Серед іншого, розповів, про те, чому РФ "кинула" Вірменію. І, звичайно, не забув побрязкати ядерною зброєю. Плюс – навів вельми специфічну версію загибелі керівництва ПВК "Вагнер" (нібито у тілах загиблих знайдено фрагменти ручних гранат, а під час обшуку в офісі Пригожина знайшли 5 кг кокаїну). Про що говорять валдайські тези Путіна-2023? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.

Валдайський виступ Путіна – балаканина переляканого старого

Політексперт, кандидат політичних наук, історик Олександр Палій поділився такою думкою:

"Якось письменник Лесь Подерев'янський назвав російський фашизм "ссикливим нацизмом" – за те, що росіяни бояться у ньому зізнатися, все прикривають свій фашизм вигадками про якесь "братство", "визволення". У тезах Путіна ця боягузлива сутність проявилася особливо яскраво: і Пригожина він не вбивав, а той сам обнюхався кокаїном і сам підірвав себе гранатою, і війну не він почав (а Захід), і чужої території Росії не потрібно тощо".

На думку експерта, валдайський виступ Путіна – вкрай беззмістовний, як і майже все, що він говорить останнім часом.

"Це балаканина переляканого старого, який найбільше боїться бунту своєї зграї. І який вже трохи відійшов від паніки, в яку його вкинув червневий заколот Пригожина. Схоже, що Заходу Путін ніколи не боявся по-справжньому, сподіваючись на ядерну зброю. Можливо, дарма. Розмахування "ядерним" "вундерваффе", гадаю, мало вразить Захід, який уже бачив, яким "пшиком" закінчилися попередні раунди російських спроб залякати світ таким чином. Мені здається, Путін недооцінює Захід, у якого може посилитися спокуса покінчити з небезпечним і безглуздим старим", – констатує Олександр Палій.

Виступ Путіна – максимально нахабна та відверта брехня

Політолог, кандидат політичних наук Денис Гороховський зазначає, що Путін продовжує використовувати Геббельсівські інструменти пропаганди. Максимально нахабна та відверта брехня, коли спостерігач, який перебуває поза контекстом, просто не може повірити, що можна так нахабно та безапеляційно брехати.

"Кремль активно формує альтернативну реальність, у якій Путін миротворець, а весь світ – проти. Причому вся ця риторика спрямована як на внутрішнього слухача, так і на іноземного. І найсумніше, що досі у світі є люди, які готові вірити у це. Причому, у більшості випадків, вони вірять з максимально прозаїчної причини: у їхню картину світу не вкладається все те, що робить Путін, Росія, російська армія", – пояснює експерт.

За його словами, середньостатистичний житель колективного Заходу просто не може повірити, що у XXI столітті армія може зайти до мирного міста сусідньої держави, вбивати місцевих мешканців та красти унітази. Що глава однієї з найбільших у світі держав може публічно розповідати альтернативну версію світової історії, дурості якої позаздрили б навіть прихильники плоскої землі. Навіть у те, що президент може віддати команду збити літак із головою власної військової компанії, який виявив нелояльність, вони не готові вірити. У них це просто не вкладається в голові, тому коли на сцену виходить Путін і говорить "насправді все інакше", вони хапаються за цю думку як за соломинку", – акцентує Денис Гороховський.

На жаль, констатує він, у України недостатньо медійного ресурсу, щоб купірувати і глушити російську пропаганду по всьому світу. Тому це ще довго буде нашою спільною проблемою.

Читайте також на порталі "Коментарі" - у чому полягають путінські плани – до яких наслідків призведе затягування війни.