Головна Новини Світ Росія Заяви Путіна щодо України: експерти оцінили "валдайські тези" президента РФ
commentss НОВИНИ Всі новини

Заяви Путіна щодо України: експерти оцінили "валдайські тези" президента РФ

Зокрема, російський президент вважає, що українці, які не згодні з діями влади, не сміють "підняти голову", а також бояться брати участь в соціологічних опитуваннях

22 жовтня 2021, 12:50 comments1344
Поділіться публікацією:

Президент РФ Володимир Путін, виступаючи 21 жовтня на засіданні міжнародного клубу "Валдай", заявив, що Росія готова почати поставки газу другою ниткою газопроводу "Північний потік-2" наступного дня після отримання відповідного дозволу від німецького регулятора.

Заяви Путіна щодо України: експерти оцінили "валдайські тези" президента РФ

Володимир Путін - фото: kremlin.ru

Також глава Кремля висловив думку, що Україна знаходиться під управлінням націоналістичних меншин, незалежно від того , хто є главою держави.

Експерти оцінили для порталу "Коментарі" "валдайські тези" Путіна і в цілому російську стратегію останнього часу щодо України.

Путін прагне якомога швидше запустити "Північний потік" і позбавити українську сторону перед майбутніми переговорами із Зеленським її головного "козиря"

Нічого нового в "валдайських тезах" Путіна немає, вважає політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі.

"Свою думку про Україну, ставлення до народу і влади він докладно висловився в своїй статті , що побачила світ влітку. "Північний потік-2" був головним геополітичним і геоекономічним проектом Кремля, в тому числі, в протистоянні з Україною. Тому Путін прагне якомога швидше його завершити і позбавити українську сторону перед майбутніми переговорами Путіна із Зеленським її головного "козиря" — газотранспортної системи (ГТС). Паралельно сприяючи енергетичній кризі з газом в ЄС, відмовляючись збільшити поставки газу через неї. Все це може також спровокувати колапс української промисловості ", — зазначає політолог.

З огляду на все це, пом'якшення позиції Кремля щодо Донбасу точно не варто очікувати, прогнозує Максим Ялі.

Зважаючи на російську стратегію, яка вже чітко проглядається, заява Путіна у Валдаї цілком логічна

Експерт програми "Міжнародна і внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич вважає, що Путін не зраджує собі. І у Валдаї ми почули частину риторики, яка почала активно проявлятися в кінці минулого року.

За словами, експерта, Росія зробила ставку на ряд ключових тез.

1. Український і російський народи — братські. Українці прагнуть до зближення з Росією. Під цю тезу підганяють паспортизацію (за даними російської статистики, за останні три роки понад один мільйон українців отримали російські паспорти, причому близько 600 тисяч — жителі так званої ОРДЛО), історичні моменти і так далі.

2. Україна — у невдалому стані (failed state). Стара російська тезу, про те, що Україна нібито не може існувати сама, що вона знаходиться під зовнішнім управлінням.

3. Чому Україна нібито невдала? Тому що є погані політичні еліти, які відбивають сподівання українського народу. В цьому ракурсі звучали заяви Путіна, Шойгу, Лаврова, в ньому ж — нещодавня стаття Медведєва.

"Зважаючи на російську стратегію, яка вже чітко проглядається, заява Путіна у Валдаї цілком логічна. І мене не здивувала від слова "зовсім". Як реагувати Україні? Слід розглядати проблему в комплексі. А не реагувати на окремі прояви ", — впевнений Ігор Тишкевич. — Нам треба шукати, ніж бити російські тези".

А бити, на його думку, можна своїми тезами. Наприклад, такими.

1. Україна — більш зрозумілий, більш вигідний партнер, ніж Росія. Тому для українців логічний шлях до Європи, а для європейців — логічне зближення з Україною.

2. Росія не бажає перебудовувати свою політику, намагаючись грати на імперських наративах, щоб теперішня російська верхівка зберігалася.

"Нам треба активніше працювати в інформаційному полі, в тому числі на майданчиках ЄС. Кілька змінюючи наше звичайне позиціонування. Довгий час ми пропонували, спрощено кажучи, любити нас, тому що ми гарні. А Росія пропонувала — нехай не любити, але розмовляти з нею, тому що це цікаво і вигідно. Добре, нам за красу наговорили багато ж красивих слів. Але працювати вважали за краще з тими, хто цікавий. З Росією. Ми повинні ЗАЦІКАВИТИ — пояснити, показати, навіщо європейцям, американцям потрібна Україна. Сьогодні, завтра, післязавтра ", — зазначає експерт.

При цьому, підкреслює він, треба реагувати на настрої всередині того ж Європейського союзу. Якщо більшість країн там не бачать прямої військової загрози з боку Росії, чи повинні ми основні акценти робити на тому, що захищаємо Європу від РФ? Або повинні все ж пропонувати спільний бізнес, спільний розвиток, спільні — цікаві й нам, і партнерам — проекти?

"Ті ж самі росіяни не говорять "не користуйтеся інструментом Україною". Вони кажуть, що Росія — більш надійний партнер. Що заважає Україні говорити (і доводити справою), що з точки зору бізнесу, розміщення підприємств, складальних і так далі, ми більш надійний, передбачуваний партнер. Як і з точки зору енергетики. І тут нещодавно була гарна заява Енергоатому і Нафтогазу за воднем, який можна пропускати через нашу газотранспорту систему. Хоча б промовляти цю ідею, показувати, що ми готові працювати в сфері пріоритетів ЄС — це вже корисно, вже цікаво. Важливо, щоб за всіма словами були справи. Тобто, нам треба змінювати позиціонування і робити ставку на конкретні справи", — пояснює Ігор Тишкевич.

Він упевнений, що коли ми говоримо, що до нас може і повинен приходити бізнес, ми не повинні роздувати податки. А повинні створити для нього цікаві і безпечні умови. І не допускати випадків, коли президент Естонії заявляє, що не може рекомендувати естонському бізнесу інвестувати в Україну.

"Коли проти нас грають вдовгу (а російські комбінації саме такі), подібні заяви політика ЄС, глави дружньої країни, небезпечніше, ніж батальйонно-тактична група противника на Донбасі. Тому що якщо таких заяв буде 10-15 з країн ЄС, це сильно вдарить по Україні", — попереджає експерт.

Російський президент дає зрозуміти, що подальші переговори в Нормандські форматі з чинною українською владою неможливі

Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Анна Малкіна зазначає, що для Володимира Путіна будь-яка влада в Україні, яка не є проросійською, виглядає як радикально-націоналістична.

"Однак, лаючи українську владу, він посилається на незрозуміло звідки взяті дані, ніби мудрий український народ владу не підтримує. Мовляв, ця влада погана, а люди хороші. При цьому абсолютно незрозуміло, як мудрий український народ учинив Революцію Гідності, коли проросійський президент Віктор Янукович відмовився підписувати угоду про асоціацію з ЄС ", — підкреслює політолог.

На думку Ганни Малкіної, риторика Путіна грунтується на його відмові прийняти державної суб'єктність України, тим більше наявність у України власних національних інтересів і бачень подальшого стратегічного розвитку.

"Російський президент дає зрозуміти, що подальші переговори в Нормандські форматі з чинною українською владою неможливі, альтернативних рішень він не бачить, просування з питання вступу України в НАТО буде блокувати", — резюмує експерт.

Раніше на порталі "Коментарі" — Путін усвідомив , що різкий ріст цін на газ може привести до падіння попиту в Європі.


Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!