Самопроголошений президент Республіки Білорусь (РБ) Олександр Лукашенко під час свого звернення до парламенту та білоруського народу висунув "мирну пропозицію" для України та РФ. Суть у припиненні бойових дій без попередніх умов, а також з неодмінною забороною пересування та перекидання військової техніки для обох сторін. Він також почав брязкати російською ядерною зброєю. Мовляв, РФ може застосувати її у разі загрози свого розпаду (що може стати ймовірним після поразки її окупаційної армії в Україні). Кремль уже висловив готовність обговорити "мирний план" Лукашенка. Про що говорять ці заяви? Як ситуація може розвиватись далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Олександр Лукашенко. Фото: з відкритих джерел
Білоруська пропозиція – фактично перший пункт китайської
Директор Українського інституту політики (УІП) Руслан Бортник припускає, що суміш мирних пропозицій та погроз, які озвучив Лукашенко, має дві цілі.
По-перше – це атака на американо-українську позицію, яка передбачає реалізацію 10 кроків формули миру президента Зеленського (суть у звільненні ВСІХ територій, після чого – переговори). Тобто спочатку ми проводимо успішний контрнаступ, а потім з сильних позицій сідаємо про щось домовлятися.
"Білоруська пропозиція – фактично перший пункт китайської. Можливо, Лукашенко просуває саме
китайський "мирний план".
Нагадаю, що нещодавно він відвідував Пекін, де, можливо, отримав відповідні настанови", – розмірковує Руслан Бортник. План Китаю, нагадує він, передбачає просто зупинку бойових дій та заморожування конфлікту. Після цього починається переговорний процес. Не обов'язково успішний та швидкий. Фактично бачимо у виконанні Лукашенка спробу звинуватити Україну та США у продовженні війни, зазначає директор УІП.
"По-друге, – продовжує він, – це може бути самопіар Лукашенка. Ми пам'ятаємо "
Мінські угоди".
Можливо, зараз білоруський правитель знову намагається запропонувати себе як модератора переговорів, генератора ніби-то мирного плану. Навряд чи випадково ці пропозиції співпали із заявами прем'єр-міністра Угорщини Орбана (найближча РФ країна в ЄС, судячи з її дій) про те, що Євросоюз розглядає варіант введення в Україну миротворчих сил. Не схоже, що Кремль готовий ухвалити європейську пропозицію. Але він готовий підтримати будь-які тези, спрямовані проти американо-української ініціативи. При цьому путінський режим навряд чи готовий до повної "заморозки" ситуації. Адже це означатиме відмову РФ від заявлених геополітичних амбіцій – і продовження деградації під тиском санкцій та міжнародної ізоляції", – констатує Руслан Бортник. Всі ці "пропозиції Лукашенка" — просто галас, не більше
Засновник соціологічної компанії Active Group, політичний експерт Андрій Єрьоменко міркує так:
"По суті Лукашенко просто озвучив російські вимоги. Кремль, напевно, три місяці з усіх кутів – ультиматумами, не ультиматумами, використовуючи різних спікерів – вимагає, щоб Україна ні в якому разі не наступала. Не била російську армію. Прийняла якийсь мирний план (зручний саме РФ). І Лукашенко просто повторив ту саму тезу. А по ходу, щоб зробити свої слова вагомішими, погрожує всьому світу російською ядерною зброєю".
Але, зазначає експерт, у застосування ядерної зброї, схоже, не вірить уже ніхто. Якщо на початку зими ще вірили, боялися, прислухалися до російських погроз такого плану, то тепер – ні. Занадто часто йшла РФ на цей шантаж, нівелювавши його початкову силу, пояснює Андрій Єрьоменко.
"Відповідно, всі ці "пропозиції Лукашенка" – просто галас, не більше. Відлуння голосу Путіна, план-максимум Росії. Нам на це звертати увагу не варто, – упевнений експерт. – Слід і надалі спокійно готувати свій контрнаступ, який всіляко намагається загальмувати країна-агресор. Значить – боїться. Значить – продовжуємо готуватися. А, коли і як наступати – справа воєнних. Але що наступати ми – сумнівів немає".
Читайте також на порталі "Коментарі" — що змушує росіян гинути в Україні через ідеї Путіна – чи можуть вони схибити.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.