Чи вдасться домовитись із Угорщиною: що стане вирішальним на шляху до членства України в ЄС
Позиція Угорщини може підштовхнути наших партнерів в ЄС та НАТО до реформування системи голосування
У ракурсі саміту ЄС, що наближається (пройде 14-15 грудня), де може бути прийняте рішення про початок переговорів з Україною про вступ до Євросоюзу, загострилася полеміка на цю тему. Першу скрипку тут грає Угорщина, що максимально гальмує українську євроінтеграцію. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба нагадав, що три з чотирьох законів, які Єврокомісія вимагала від України подати до 3 березня, вже ухвалено Верховною Радою та підписано президентом Володимиром Зеленським. Ще один (закон про лобізм) зареєстрований у парламенті і також буде ухвалений. Але Угорщина продовжує ставити палиці у колеса (у тому числі надання 50 млрд євро економічної підтримки Україні та новому пакету санкцій проти Росії), через що старт переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу можуть відкласти до березня 2024 року. Експерти проаналізували те, що відбувається, спеціально для видання "Коментарі".
Орбан продовжуватиме свою підривну діяльність
Колишній міністр закордонних справ України (2007-2009), дипломат із більш ніж 30-річним стажем Володимир Огризко поділився такою думкою:
Навіть обіцяні Угорщині гроші із загального бюджету ЄС не такі важливі для Орбана. Він упевнений, що Москва знайде можливість передати йому відповідні кошти, вважає екс-глава МЗС. Тим більше, що, незважаючи на санкції, браку коштів у Кремля, схоже, немає.
Одностайне голосування перетворює ЄС та НАТО на перспективу ООН, де тільки говорять, а не можуть ухвалити рішення, вважає експерт.
Не слід перебільшувати роль та вагу Угорщини
Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова звертає увагу, що ми увійшли в дуже цікавий тиждень. Багато в чому вирішальний. З низки напрямків.
Вона наголошує, що одночасно з візитом українського президента до США там розвинув діяльність і угорський прем'єр Орбан. Є дані, що не без участі через консервативний аналітичний центр Heritage Foundation організували дводенну конференцію за участю представників угорського інституту міжнародних відносин і співробітників посольства Угорщини у Вашингтоні. Мета, як зазначало британське видання The Guardian із посиланням на власні джерела, спробувати переконати республіканців у продовженні блокування допомоги Україні.
Ми бачили, продовжує вона, спроби президента Франції – Макрона – переконати Орбана припинити антиукраїнські ігри. І загалом позиція переважної більшості країн ЄС демонструють, що вони рішуче підтримують Україну, зокрема в ракурсі нашої євроінтеграції.
Втім, з огляду на те, що з Угорщиною вдалося домовитися про попередні 11 санкційних пакетів проти РФ, є надія, що вдасться домовитися і зараз. У тому числі з важливих для України питань, не виключає Олександра Решмеділова.
Вона не виключає, що нарешті буде проведено реформу голосування в ЄС. І найважливіші рішення (зовнішньополітичні – так точно) прийматимуть не повним консенсусом, а, наприклад, кваліфікованою більшістю. Виключаючи випадки шантажу, якими явно зловживають Орбан та Ко.
Ми вже ухвалили чимало важливих рішень у ракурсі євроінтеграції
Експерт Українського інституту політики Микола Спіридонов вважає, що наша країна має хороші шанси на отримання рішення про переговори щодо вступу до ЄС.
Ми, зазначає експерт, ухвалили вже чимало важливих рішень у ракурсі євроінтеграції. Отримали Угоду про асоціацію, хоч було багато скептиків. Здобули безвіз.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чи може Угорщина поставити хрест на переговорах України щодо вступу до ЄС: який прогноз.