Майже два тижні триває ескалація на Близькому Сході. На Заході, схоже, зрозуміли, що РФ намагається отримати максимальну вигоду з війни між Ізраїлем та бойовиками ХАМАС. Навіть стриманого канцлера ФРН Олафа Шольца обурюють цинічні зауваження російського диктатора Володимира Путіна щодо ізраїльсько-хамаського протистояння. Ну, а рішення Ради безпеки ООН про припинення вогню між Ізраїлем та Газою було заблоковано США. Експерти розповіли виданню "Коментарі", про що говорить зараз ситуація на Близькому Сході – і як події можуть розвиватися далі.
Напад ХАМАСу на Ізраїль. Фото: з відкритих джерел
Сформувалася глобальна вісь зла
Колишній міністр закордонних справ України (2007-2009), дипломат із більш ніж 30-річним стажем Володимир Огризко вважає очевидним, що сформувалася глобальна вісь зла. До неї входять Росія, Іран, Північна Корея, Китай, терористичні організації на кшталт ХАМАС, Хезболла. І ця вісь намагається створити фронт боротьби із Західною цивілізацією. І напад на Ізраїль є одним із проявів такої боротьби, упевнений експерт.
"Де гарантії, що завтра не відбудеться атака на Тайвань, що не спалахне спровокована Північною Кореєю та її шаленим диктатором війна з Південною, що Іран не почне обстрілювати Ізраїль? Усі ці ескалації, у разі потреби, цілком можуть запустити Росія та Китай. Це на поверхні. Питання у тому – як на це реагувати", – вважає Володимир Огризко.
На його думку, проблема західної ліберальної спільноти полягає в тому, що не вона формує порядок денний, а віддає це на відкуп авторитарним режимам. У результаті Захід лише реагує те що, що творять його опоненти.
"І це його стратегічна помилка, про що я говорю давно, – зазначає екс-глава МЗС. – Захід має діяти. І діяти адекватно. Розуміючи джерела загроз – розбиратися з ними. Хай не з усіма одразу, хоч би по одному. Зараз, як на мене, найбільшою загрозою є ситуація навколо Ірану. Він може, використовуючи те, що завдяки обходу санкцій та їх послабленню до нього могли потрапити необхідні ракетні технології, стати дестабілізуючим чинником не лише на Близькому Сході, а й спільно з Росією – перетворитися на глобальну загрозу".
Деякі західні розвідки, причому не безпідставно, повідомляють, що Іран знаходиться за кілька кроків від отримання першої ядерної бомби, акцентує Володимир Огризко.
"Керівникам Західного світу слід поставити запитання – чи достатньо, враховуючи кількість викликів, що різко зросла, просто реагувати на них вже постфактум? Чи варто, все ж таки, завадити спробам того ж Ірану створювати балістичні ракети і ядерну бомбу? Якщо на друге питання буде дано ствердну відповідь (що було б логічно), слід діяти на випередження. Як саме – це вже їм видніше. Щонайменше, потрібно не вмовляти когось впливати на Іран, а своїми конкретними діями ставити ситуацію під свій контроль. Якщо ж сподіватися, що Китай може вплинути на Росію, а вона може вплинути на Іран, а Іран – на когось ще, то це гра в піддавки, яка не залишає цивілізованому світові жодних шансів. Час приймати вольові рішення. З чим, на жаль, поки що, на Заході – проблеми", – констатує дипломат.
В Ізраїлю тепер менше часу
Експерт з міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілля Куса розмірковує так:
"Ключовий фактор – чи піде Ізраїль на наземну військову операцію в Секторі Газа. Ситуація з потраплянням ракети по лікарні у
Газі прискорила багато процесів. В Ізраїлю тепер менше часу. Йому потрібно терміново приймати рішення – заходити чи ні до Сектору Газа. Тому що тиск міжнародної спільноти на Ізраїль посилюється". На думку експерта, якщо операція відбудеться, багато залежатиме від того, наскільки вона буде масштабною та глибокою – і що буде потім. А саме – який статус-кво Ізраїль та США бачать для Сектору Газа після такої операції.
"Відповіді на це питання поки що немає – і це багатьох непокоїть", – констатує Ілля Куса.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді ситуація на Близькому Сході зайшла в глухий кут – як це позначиться в Україні.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.