Чому в США питання допомоги Україні знову підвисло: в чому головна інтрига

Всі ці перипетії навколо виділення допомоги говорять про дуже складну суспільно-політичну обстановку в США

Президент США Джо Байден підписав законопроєкт про тимчасовий бюджет США (передбачає продовження фінансування урядових програм та відомств до 19 січня 2024 року). Той було раніше прийнято Палатою представників, а потім підтримано і Сенатом. Він не містить підтримки ані України, ані Ізраїлю. При тому, що в Пентагоні та Держдепі вже попередили, що вичерпано практично всі виділені раніше кошти на підтримку України. А генсек НАТО Єнс Столтенберг акцентує, що всі країни, які входять до Альянсу, чудово розуміють, наскільки важливо не допустити перемоги Путіна в розв'язаній ним війні проти українського народу. Як ситуація може розвиватись далі? Чи є надія, що запит Білого дому про фіндопомогу в десятки мільярдів доларів для України пройде нарешті парламент? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Те, що зараз відбувається у США – драматично

Голова Всеукраїнського громадського руху "Сила права", народний депутат Верховної Ради трьох скликань (з п'ятого по сьоме) колишній заступник голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко поділився такою думкою:

"Є різні трактування того, що сталося. У тому числі, що нібито існує певна домовленість – і після ухвалення тимчасового бюджету, наприкінці листопада – на початку грудня, ухвалять і позитивні рішення щодо підтримки України. Але всі ці перипетії навколо виділення допомоги говорять про дуже складну суспільно-політичну обстановку в США. Я впевнений, що це не зараз народжена історія, а досить довготривалий проєкт розхитування ситуації в Штатах, насамперед, на користь Кремля".

Це робилося давно, цілеспрямовано. Як у США, так і в Європі акцентує експерт. Західним світом, продовжує він, пропускалися відверто ворожі випади путінського режиму. Той скуповував західних журналістів, політиків, чиновників. Докладаючи зусиль для підриву потужностей держав, які РФ вважає своїми опонентами. А з огляду на те, що такими Кремль вважає практично всіх, дестабілізаційні дії велися широким фронтом, наголошує Андрій Сенченко.

"Те, що зараз відбувається у США – драматично. Не лише стосовно російсько-української війни, проблеми надання своєчасної (і в необхідних обсягах) допомоги Україні. Це по суті підриває перспективи самих Штатів", – пояснює експерт.

Він сподівається, що американське суспільство знайде правильний вихід, повернеться до більш консолідованого стану. Внаслідок чого й українське питання звучатиме інакше, вирішуючись у необхідному обсязі.

Немає сумнівів, що тепер допомогу Україні та Ізраїлю розглядатимуть разом

Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович упевнений, що питання фінансової (має на увазі і військову) допомогу Україні та Ізраїлю буде у США вирішено позитивно. Але тепер уже у форматі окремого законопроєкту, куди "зашиють" ще й Тайвань, і деякі американські питання. Як раніше і пропонував Білий дім.

"Таке голосування стає ще більш актуальним після нещодавньої зустрічі Байдена та Сі Цзіньпіна, де питання Тайваню також порушувалося. Цю допомогу не випинатимуть окремим законопроектом. І вона піде якраз у загальному пакеті", – вважає експерт.

Питання в тому, продовжує він, чи встигнуть це зробити до нового року. На думку Ігоря Рейтеровича, таке швидке ухвалення закону про тимчасовий бюджет – що в Конгресі, що в Сенаті, а потім і його практично миттєве підписання президентом, свідчить про якісь внутрішні, неформальні домовленості між демократами та республіканцями. Що після ухвалення тимчасового бюджету вони позитивно розглянуть законопроєкт про надання допомоги Україні та Ізраїлю.

"Не виключено, що це зроблять невдовзі після Дня подяки (відзначається у четвертий четвер листопада, цього року – 23 листопада). Можливо, в оновленому законопроекті спочатку запропонована для України сума (близько 60 млрд доларів) стане меншою. Але не кардинально. Таким чином, вдасться значною мірою закрити питання американської допомоги Україні наступного року. Що дозволить тим самим демократам зосередитись на внутрішньополітичних питаннях, на веденні передвиборчої кампанії", – пояснює експерт.

На його думку, те, що окремим законом раніше не пройшла допомога виключно Ізраїлю, для нас – позитив.

"Немає сумнівів, що тепер допомогу Україні та Ізраїлю розглядатимуть разом. А ізраїльське лобі у США – досить сильне. І знайде додаткові аргументи для парламентаріїв, щоб закон ухвалили", – прогнозує Ігор Рейтерович.

Він припускає, що паралельно з цим інші країни НАТО посилять спершу обговорення, а потім і надання допомоги Україні. Адже деякі проєкти, які планували (той самий мільйон снарядів від ЄС до березня-2024), не реалізуються вчасно. І треба шукати нові шляхи, нові механізми надання допомоги Україні. Швидше за все це буде темою найближчої зустрічі у форматі "Рамштайн", вважає експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - які ризики, що США припинять підтримку України: коли та чим закінчаться торги у Конгресі.