Ситуація з виділенням США макрофінансової підтримки Україні, схоже, знову зайшла в глухий кут. Щойно Сенат (верхня палата парламенту) опублікував проєкт, нібито узгоджений і демократами, і республіканцями (що поєднує зовнішню допомогу з вирішенням міграційних проблем), як його почали критикувати. Причому критикувати і екс-президент США Дональд Трамп, і трампістське крило в Палаті представників (нижня палата парламенту). Дійшло до того, що республіканці в Сенаті, які днями мали підтримати узгоджений двопартійний варіант, почали вагатися. Експерти продовжують аналізувати для порталу "Коментарі" те, що відбувається навколо так потрібного Україні законопроєкту.
Конгрес США. Фото: із відкритих джерел
Республіканці б'ють по важливих для Байдена темах
Колишній міністр закордонних справ України (2007-2009), дипломат із більш ніж 30-річним стажем Володимир Огризко пояснює:
"У рік виборів головним завданням як Демократичної, так і Республіканської партії у США стає – завдати якомога більшої репутаційної шкоди конкуренту. І те, що добре для однієї партії, автоматично стає поганим для іншої. Розглядаючи ситуацію з такої точки зору, знаходимо відповідь – чому саботується об'єктивно потрібний для США
крок назустріч Україні.
Тому що для Байдена підтримка України, Ізраїлю, Тайваню є об'єктивно важливими. І виділення такої допомоги стало б позитивним результатом особисто для нього та його партії. Автоматично для республіканців це стає неприйнятним. І вони намагатимуться, щоб демократи цього результату не досягли".
Важливо розуміти, наголошує експерт, що республіканці діють так не тому, що вони проти України, а тому що – проти Байдена та Демократичної партії загалом. Тому й б'ють по важливих для нього темах. Включаючи нас.
"Навіть той крихкий компроміс, який, начебто, досягнуто в Сенаті між республіканцями та демократами, вже ризикує зламатися. А в Палаті представників взагалі готові торпедувати будь-які ініціативи, до яких причетні демократи. Тож тут питання не у формулах, а у політичній боротьбі", – зазначає дипломат.
За його словами, це типовий приклад, коли вузько політичні інтереси грають на шкоду національним. Але такі, на жаль, правила політичної боротьби констатує експерт.
"Навряд чи знайдуться якісь інструменти впливу на Трампа. Хіба що Верховний суд заборонить йому балотуватися в низці штатів, що означатиме
поразку.
Усунути Трампа від виборів можна лише так. Інше не спрацює. Тож слід запастися терпінням. У березні все стане зрозумілим – і ситуація проясниться", – упевнений Володимир Огризко. Трамп поводиться популістськи, але й демократи ведуть свої ігри
Політтехнолог Борис Тізенгаузен звертає увагу, що Трамп нещодавно закликав виділити окрему частину на захист кордону (антимігрантську реформу). І окремо – зовнішню допомогу США.
"Він розуміє, що зараз у позиції, коли може вичавити з демократів максимум. Питання тут не тільки в трампістах, які можуть саботувати ухвалення спільного пакету (допомога Україні, Ізраїлю та Тайваню зміцнення кордону з Мексикою та посилення міграційного законодавства), а й у демократах. Адже вони могли б розділити цей пакет. Але не хочуть. Як наслідок – бачимо цинічну політичну ситуацію, коли обидві сторони звинувачують одна одну в тому, що та сама Україна залишиться без зброї", – наголошує експерт.
За його словами, Трампу справді мало що цікаво, крім власних рейтингів. Він часто поводиться популістськи. Але й демократи тут ведуть свої ігри, вважає Борис Тізенгаузен.
"А страждає насамперед Україна, – зазначає він. — Ізраїль чудово справляється і без зовнішньої допомоги. Тайвань зараз не воює. Ну, а кордони – гостре внутрішнє питання для США. І Трамп явно цю тему хоче взяти на прапор, рухаючись із ним у виборчу кампанію. При цьому можливість виділити ті чи інші питання в окремі пакети є і у республіканців, і у демократів. Але ні ті, ні інші цього не роблять".
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді за вказівкою Трампа блокують допомогу Україні: хто та яку схему розігрує.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.