Головна Новини Світ ЄС Біженці штурмують кордон Польщі: чим ситуація небезпечна для України
commentss НОВИНИ Всі новини

Біженці штурмують кордон Польщі: чим ситуація небезпечна для України

Нелегальні мігранти намагаються прорватися на територію Польщі, використовуючи при цьому спецзасоби, металеві прути та каміння

16 листопада 2021, 15:51
Поділіться публікацією:

На білорусько-польському кордоні чергове загострення через атаку мігрантів. Польські прикордонники змушені були пустити в хід сльозогінний газ та водомети. При цьому невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко запевняє , що готовий відправити біженців додому, але нібито вони цього не хочуть.

Біженці штурмують кордон Польщі: чим ситуація небезпечна для України

Біженці на кордоні Польщі та Білорусі - фото: belta.by

Експерти проаналізували для видання "Коментарі" ситуацію, яка загострила полеміку про європейські цінності та обросла вже безліччю версій, включаючи російський слід.

Росіяни в РБ проводять спецоперацію з мігрантами, щоб мати можливість за гіпотетичної війни з Україною використовувати територію Білорусі як плацдарм для вторгнення в нашу країну

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко впевнений, що міграційні атаки на країни Європейського Союзу (ЄС) з боку Республіки Білорусь (РБ) – справа рук керівництва та спецслужб Російської Федерації (РФ).

"Такий тиск на ЄС через РБ здійснюється Путіним, щоб легітимізувати режим Лукашенка. Йому потрібен цей гравець, він використовує його протягом тривалого часу. Але Лукашенка не визнано ЄС, США, більшістю цивілізованих країн світу. І це послаблює можливості Путіна щодо впливу на Європу та світову спільноту. Тому здійснюється тиск за допомогою мігрантів, щоб європейці здригнулися, пішли на взаємодію з Лукашенком. В.о. канцлера Німеччини Ангела Меркель вже провела вчора з ним телефонну розмову. І це є небезпечним прецедентом", – вважає генерал.

Він наголошує, що Україна не погоджувалась, не погоджується і, треба думати, не погодитися вести переговори з сепаратистами донбаських псевдореспублік багато в чому тому, що пам'ятає, як росіяни провернули подібний фінт у 90-х у Молдові. Не повною мірою, але все ж таки.

"Тоді керівництво Молдови пішло на переговори із Придністров'ям. І росіяни, які спровокували той конфлікт, як у 2014-му на Донбасі, відразу назвали себе миротворцями – і встали осторонь. А усі економічні питання повісили на Молдову, – пояснює Ігор Романенко. – Більше того – Росія навіть готувала федералізацію Молдови з Придністров'ям, чим займався цей Дмитро Козак (зараз – заступник керівника Адміністрації президента РФ – прим. ред.), який працює зараз у цьому ж напрямі з Україною. Американці за добу до прильоту Путіна до Молдови для підписання договору про федералізацію зламали ці плани. І для нас це – серйозний урок. Нам не можна скочуватися в таке".

Не можна, певен генерал, і європейцям визнавати режим Лукашенка, вести з ним якісь переговори. Особливо після того, що самопроголошений президент творив останній рік: жорстке придушення акцій протесту, масові арешти опозиції, примусова посадка літака в аеропорту "Мінськ" у травні, тепер – атаки на кордони ЄС за допомогою ошуканих російськими та білоруськими спецслужбами мігрантів.

"Те, що відбувається, безпосередньо стосується і України. І тому, що міграційні потоки можуть у якийсь момент направити на наші кордони . І тому, що окремі політики, чиновники та пропагандисти намагаються зробити акценти на тому, що Польща та Литва нібито поводяться антигуманно, не по-європейськи. І Україна, мовляв, також робить відповідні заяви, зміцнює північний кордон. Як після цього її можна приймати до ЄС? Оцінка йде із гуманітарної точки зору. Без заглиблення у суть питання. Без аналізу ситуації. А суть у тому, що мігранти доставляються до РБ організовано. Щоб переправляти таку кількість людини, треба орендувати літаки, задіяти авіацію, вести певні дипломатичні дії. Це однозначно серйозна управлінська та організаційна робота з ознаками проведення спецоперації", – наголошує Ігор Романенко.

Він також наголошує, що легітимізація Лукашенка, абсолютно керованого Путіним, є лише однією з цілей міграційної операції в районі білорусько-польського кордону.

"Також росіяни в РБ проводять спецоперацію з мігрантами, щоб мати можливість за гіпотетичної війни з Україною (а ескалація біля наших кордонів навряд чи випадково відбувається вдруге за рік), використовувати територію Білорусі як плацдарм для вторгнення до нашої країни. Від кордонів РБ до Києва – близько 150 км. Для танків – не відстань, – пояснює генерал. – Враховуючи всі ці фактори, Путін маніпулює ситуацією, сподіваючись досягти потрібних цілей і в Україні (повернути в орбіту російського впливу), і в ЄС (ослаблення санкцій, укладання довгострокових газових контрактів, швидка сертифікація "Північного потоку-2" тощо) ".

Європа ризикує перетворитися, як то кажуть, на прохідний двір

На думку керівника Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків, адвоката Михайла Дяденка, ситуація, що склалася з мігрантами на білорусько-польському кордоні, перетворилася на патову практично для всіх її учасників.

"РБ, яка таким чином хотіла натиснути на Європу, тепер змушена годувати та забезпечувати всім необхідним т.зв. біженців. А вони фактично знищують білоруську природу, дехто намагається рушити в глиб Білорусі. І всі створюють складнощі на прикордонній території, у тому числі в комунікаціях між поляками і білорусами, які там проживають, – пояснює Михайло Дяденко. – З іншого боку – Польща, яка не хоче пропускати мігрантів у бік Німеччини. За законодавством ЄС, вона зобов'язана буде прийняти їх і розмістити в себе. Чого польський уряд категорично не сприймає. І підтримується у цьому польським суспільством".

Німеччина, зазначає експерт, також не хоче приймати біженців. В результаті ситуація є викликом для всієї Європи.

"Якщо вдасться все ж таки продавити ЄС – і біженці будуть розміщені в Німеччині чи Польщі, це спричинить інші подібні ситуації. І Європа ризикує перетворитися, як то кажуть, на прохідний двір", – каже Михайло Дяденко.

Він припускає, що оскільки ситуація стала патовою, Меркель довелося спілкуватися з Лукашенком.

"До процесу підключається і Росія, яка є не лише бенефіціаром цієї кризи, а й її творцем. Адже все відбувається виключно з легкої руки РФ та за її підтримки. Лукашенко одноосібно не пішов би на такий сценарій, – упевнений Михайло Дяденко. — Думаю, найближчим часом продовжиться гра нервів. Сторони стоятимуть на своїх позиціях. Можливо, зрештою Лукашенку доведеться йти назад і повертати біженців на території, звідки вони прибули. І це супроводжуватиметься досить жорсткими заходами".

Раніше на порталі "Коментарі" — Житло з гілок та відсутність електрики: ЗМІ показали табір біженців на кордоні з Білоруссю та Польщею.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!

Daren

17 листопада 2021, 10:29

https://bit.ly/3nTJVx1 - Крутотень !!!


Новини