Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Ситуація на Близькому Сході другого тижня ескалації, викликаної нападом бойовиків ХАМАС на Ізраїль з передбачувано жорсткою відповіддю останнього у вигляді ударів по Сектору Газа, залишається вкрай складною. США направили до берегів Ізраїлю (свого основного союзника поза НАТО) дві тисячі морських піхотинців. Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) постійно обмінюється ударами із сусідніми країнами – Сирією, Ліваном. При цьому, схоже, через тиск як союзників, так і противників поки не розпочала наземну операцію в Секторі Газа. Хоча не виключено, що може розпочати після візиту до Ізраїлю президента США Джо Байдена. Експерти продовжують спеціально для видання "Коментарі" аналізувати загострення на Близькому Сході.
Напад ХАМАСу на Ізраїль. Фото: з відкритих джерел
Директор Українського інституту політики Руслан Бортник упевнений – те, що зараз відбувається на Близькому Сході, демонструє, що будь-які незавершені конфлікти в будь-який момент можуть спалахнути з новою силою.
Також ми знову переконалися, зазначає експерт, що будь-який значний конфлікт у світі нині стосується всіх. Так чи інакше. І за спинами тих, хто воює, зазвичай стоять глобальні гравці.
Очевидно, продовжує він, що Ізраїль поки вагається – чи розпочинати наземну операцію. Мало того, що та буде різко негативно сприйнята його противниками, адже й союзники її не особливо підтримують.
Він наголошує, що, якщо конфлікт на Близькому Сході трансформується у регіональну війну, з приблизно однаковими глобальними гравцями по обидва боки барикад (але ще й з релігійним підтекстом, що особливо небезпечно), це фактично означатиме початок Третьої світової. Яка може охопити потім Кавказ (продовження вірмено-азербайджанського протистояння), Корею (Північна проти Південної), Тайвань (атаки з боку Китаю), Балкани (Косово — Сербія). Будь-яка з цих точок на карті може трансформуватися в гарячу, попереджає Руслан Бортник.
Політолог Володимир Цибулько наголошує, що Близький Схід – це надто велика концентрація інтересів. І не лише через вплив на нафтові ринки, а й через глибоко емоційні протиріччя у співіснуванні арабів та євреїв, протиріччя шиїтів та сунітів, тривалої війни в Сирії, невгасаючого конфлікту в Лівані.
Тепер, зазначає Володимир Цибулько, фактор мобілізації був більш зрозумілим, особливо в ісламській компоненті.
Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії "Національна платформа" Катерина Одарченко розмірковує так:
Щодо України – для неї ситуація ускладнюється тим, що в США ніяк не розблокують роботу парламенту, зазначає експерт. Складна ситуація усередині Республіканської партії. А тут ще й інформаційне поле змістилося у бік ізраїльсько-палестинського конфлікту.
Читайте також на порталі "Коментарі" – чому Ізраїль взяв паузу – яка роль Ірану, Росії та Китаю у конфлікті на Близькому Сході.
Новини