Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Загострення на Близькому Сході, де пішла третя доба війни між Ізраїлем та ХАМАС, активно обговорюється в ракурсі російсько-української війни. Екс-глава МЗС України Павло Клімкін заявив, що потрібно використовувати загострення ситуації в Ізраїлі як приклад для союзників щодо неефективності такої моделі захисту для України. Військовий експерт, учасник російсько-української війни, майор запасу Олексій Гетьман запевняє, що бойові дії в Ізраїлі, можливо, ускладнять постачання деякого озброєння та боєприпасів в Україну. Польський президент Анджей Дуда не сумнівається, що загострення на Близькому Сході вигідне РФ, оскільки війна між ХАМАС та Ізраїлем відволікає увагу світу від того, що відбувається в Україні. А ось у США припускають, що справа тут не в відволіканні від України, розглядаючи те, що відбувається на Близькому Сході, виключно як регіональні інтриги певних гравців. Які висновки із ситуації має зробити Україна, як те, що відбувається, позначиться на нашій країні? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Напад ХАМАСу на Ізраїль. Фото: з відкритих джерел
Директор Українського інституту політики Руслан Бортник вважає, що наслідки ескалації на Близькому Сході для нашої країни залежать від того, як ситуація розвиватиметься далі.
Ізраїль, нагадує Руслан Бортник, є одним із небагатьох союзників США поза НАТО, маючи від них гарантії підтримки, безпеки. І нинішнє загострення в Ізраїлі змушує Штати реалізувати свій союзницький обов'язок, направивши туди свою військову та фінансову допомогу.
З іншого боку, продовжує він, ізраїльська криза може поновити двопартійний консенсус у Конгресі, відкривши шлях до відновлення його конструктивної роботи.
Він також припускає, що якщо ескалація на Близькому Сході затягнеться, це погіршить шанси Байдена на переобрання, покращивши їх для Трампа. З усіма неприємними для нас наслідками.
Але все це, наголошує співрозмовник "Коментарів", поки що лише ризики, трансформація яких у наслідки залежить від тривалості конфлікту. Чим довше він тягнеться, тим більша ймовірність, що Україні доведеться переглядати свої військові плани, переходячи від наступу до стратегічної оборони. Якщо ж найближчими тижнями Ізраїль досягне безумовного успіху і війна закінчиться, наслідки для України виявляться не надто суттєвими.
На думку Руслана Бортника, нинішня ситуація на Близькому Сході ще раз показує, що будь-який конфлікт, навіть непропорційних противників (військово-економічно Ізраїль куди сильніший за ХАМАС, Палестину в цілому), будь-яка війна без політичного врегулювання (як у Нагірному Карабаху) рано чи пізно знов трансформується у гарячу фазу, так чи інакше втягуючи у свою орбіту інших гравців. Тому така важлива не заморозка війни, не перемир'я, а міцні та справедливі мирні угоди, укладає експерт.
Політолог Володимир Цибулько наголошує, що війна в Ізраїлі має дуже багато спільних ознак із війною в Україні.
Але, наголошує він, на відміну від України, Ізраїлю доведеться діяти у ширшому ареалі. Завдаючи ударів по території Ірану, Іраку, де є бази КВІР (Корпус вартових ісламської революції), а також, очевидно, по території Лівану та Сирії (Хезболла).
Читайте також на порталі "Коментарі" – який виклик стоїть перед Ізраїлем – висновки з подій на Близькому Сході.
Новини