Республіканці з Сенату, які підтримали законопроєкт про надання допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню, посилюють тиск на спікера Палати представників Майка Джонсона, який не хоче виносити його на голосування. Тим часом радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван повідомив, що з'явилися дані про нову загрозу нацбезпеці США. І ця загроза, як вдалося розвідати ЗМІ до офіційного брифінгу з цього приводу, походить від Росії. Про що говорять події та заяви останніх днів у США? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Конгрес США. Фото з відкритих джерел
Можливість виділення коштів Україні слід розглядати у глобальному геополітичному аспекті
Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов міркує так:
"Виділення грошей для України – це одна з дій, яка впливає на нацбезпеку США. І можливість виділення цих коштів слід розглядати у глобальному геополітичному аспекті. На який впливає безліч факторів".
Це, пояснює експерт, і переговори США – із РФ, із лідерами ЄС. І стан американо-китайських відносин, у тому числі у ракурсі загрози Тайваню. І інтенсивність бойових дій у країнах Близького Сходу.
"На чашу терезів потрібно ставити багато гирьок, які визначають підсумкове рішення Штатів з того чи іншого питання. Включаючи систему взаємовідносин між республіканцями та демократами з погляду зовнішньополітичної діяльності США. Існують і внутрішньополітичні протистояння, – наголошує Віктор Савінов. – Вони також впливають на прийняття рішення, що нас цікавить".
Трамп посилає меседж своїм людям в Республіканській партії, що позицію треба міняти
Екс-дипломат, політичний експерт, заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан звертає увагу, що Трамп, схоже, зрозумів – його стратегія виявилася помилковою, навіть згубною для власної передвиборчої кампанії. Тому різко змінив риторику.
"Він уже заявив, що надасть Україні більше допомоги, ніж надає Байден. Більше того, в саркастичному стилі згадав нещодавню заяву Путіна, яка запевняє, що Байден на чолі США для Кремля вигідніший за
Трампа.
І тепер Трамп фактично надсилає меседж своїм людям у Республіканській партії, що позицію треба міняти", – вважає експерт. На його думку, це шанс, що законопроєкт щодо зовнішньої допомоги буде підтриманий і Палатою представників.
"Причому республіканці на чолі з трампістами почнуть навіть вимагати більшого від Байдена у ракурсі підтримки України. У тому числі – більше далекобійних ракет, літаків, бронетехніки. Досить несподівано для багатьох оглядачів ситуація за океаном може змінитися кардинально. У позитивний для України бік", – констатує Вадим Трюхан.
У якомусь форматі військову допомогу Україні обов'язково буде надано
Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній нагадує, що ми не можемо контролювати американські політичні процеси, якось на них впливати.
"Очевидно, що Україна (як Ізраїль, Тайвань) стала заручником протиріч між республіканцями та демократами. Особливо на фоні розгортання виборчої кампанії. Республіканці (передусім — Трамп і ті, хто орієнтований на нього) вирішили зробити головною темою своєї кампанії питання зміцнення кордону з Мексикою та посилення міграційного законодавства. Тому й почалися дивні рухи навколо пакетів зовнішньої підтримки, які просуває Адміністрація Байдена. Додає оптимізму, що через Сенат пройшов законопроєкт, де прописано
допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню.
Перед двома останніми США мають зобов'язання, закріплені двосторонніми угодами. А перед Україною – ні. Нам допомагають виходячи з симпатій американського народу до нашої країни, багато в чому завдяки мужності, з якою ми боремося з російськими окупантами. Відповідно – те, що все в єдиному пакеті йде тепер до Палати представників. І це дуже добре", – вважає експерт. Він зазначає, що всі повідомлення про нібито загрозу національній безпеці США з боку РФ слід розглядати виключно у контексті внутрішньополітичної боротьби у Штатах.
"Але добре, що спікер Палати представників Джонсон відчуває на собі тиск з боку демократів та Білого дому, а також частини республіканців. І він нібито навіть попросив аудієнцію у Байдена. У чому йому було відмовлено. Якби він себе так впевнено відчував, не просив би переговорів", – пояснює Тарас Загородній.
На його думку, у якомусь форматі військову допомогу Україні обов'язково буде надано. Тим більше, що сам Трамп уже заявив, що не проти такої допомоги. Але як кредит.
"А це фактично ленд-ліз, – наголошує експерт. – Коли нам відкривається безлімітна кредитна лінія, масово постачається озброєння. Якщо його знищено на полі бою, то виключається з оплати. А після війни проходить ревізія озброєння, що залишилося – і визначається, що залишається, що повертається, яка залишкова вартість. В принципі, це дуже добрий варіант для нас, так як нам потрібно все – і швидше".
Щодо фінансової допомоги (прямі вливання до бюджету для виплат пенсій, зарплат бюджетникам і так далі) – можуть бути складності, прогнозує Тарас Загородній.
"Цю частину можна скоротити, – припускає він. – Навіть для того, щоб Україна докладала більше зусиль для роботи власної економіки".
Читайте на порталі "Коментарі" — Байден має повноваження хоч завтра надіслати Україні мільйони снарядів: ЗМІ розкрили деталі.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.