Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
Білорусь хотіла б отримати від Росії кілька дивізіонів оперативно-тактичних ракетних комплексів "Іскандер", — заявив самопроголошений президент республіки Олександр Лукашенко. Також Лукашенко додав, що у разі можливої війни сподівається на підтримку РФ: Наскільки велика загроза війні? Що стоїть за міграційною кризою, яка розгорнулася зараз на кордонах Білорусі та ЄС? Яку роль у тому, що відбувається, грає Росія? Експерти прокоментували для видання "Коментарі-Україна".
Лукашенко - фото з відкритих джерел
Політичний експерт Сергій Таран упевнений, що Лукашенко не має самостійної політики.
"Він – така сама маріонетка РФ, як терористичні "республіки" Донбасу – т.зв. "ДНР" та "ЛНР". Росія повністю контролює білоруський режим. І використовує Лукашенка, щоб підняти ставки у торгах із Заходом (ослаблення санкцій, прискорення сертифікації "Північного потоку-2" тощо). Кремль руками Лукашенко розпалює ситуацію. І через мігрантів, яких просто використовують у гібридній війні. І через загрозу поставити "Іскандери" на білоруському кордоні. Все заради того, щоб Путін міг якось вирішити цю проблему, вплинувши на Лукашенка", – пояснює Сергій Таран.
На його думку, використовується та сама схема, яку Путін намагається реалізувати щодо України. Мовляв, він може опосередковано вплинути на "ДНР" та "ЛНР", але краще Києву безпосередньо говорити з Донецьком і Луганськом.
"По суті Лукашенко – це частина гібридної війни, яку Росія веде проти Заходу. Все спрямоване на те, щоби максимально дестабілізувати ситуацію, – каже експерт. – Україні важливо нарешті зрозуміти, що "російський світ" саме такий. Він може запропонувати інвестиції, цікаві проекти, прогресивні реформи. Лише дестабілізацію ситуації".
Війна навряд чи можлива, вважає Сергій Таран. Він нагадує, що Польща – це член НАТО, а входити до такого клінчу Росія точно не готова.
"А ось ескалація, провокації – цілком ймовірні, – прогнозує експерт. – Причому, найімовірніше, розжарюватимуть на білорусько-українському кордоні.
Зеленському важко говорити про якусь протидію замашкам Лукашенка (яким грає Кремль). Через безладну енергетичну політику цієї влади ми тепер випрошуємо електроенергію у Білорусі.
Тому Україна швидше мовчки спостерігатиме за тим, що відбувається. При цьому треба розуміти, що мігранти, яких сьогодні білоруські силовики штовхають автоматами в спини на колючий дріт на польському кордоні, можуть невдовзі повернути в українську сторону. Лукашенко і натякає, що "Іскандери" треба поставити не лише на кордоні із Заходом, а й на кордоні з Україною. Треба бути готовим до провокацій. Сподіваюся, що Зеленський це розуміє. І питання безпеки для нього виявляться важливішими, ніж питання закупівель у Білорусі електрики".
На думку політолога Олександра Лазарєва, всі заяви Лукашенка лягають у концепцію, що йде поглиблення співпраці між Республікою Білорусь (РБ) та Російською Федерацією (РФ). Він нагадує, що Союзний договір між ними був підписаний ще у другій половині 90-х, але почав діяти у реальній парадигмі лише давно. Не за всіма критеріями, але поглиблення співробітництва відбувається.
Олександр Лазарєв вважає, що йде спроба легітимізації Лукашенка в очах європейських лідерів. І нагадує про нещодавню телефонну розмову канцлера Німеччини Меркель і російського президента Путіна.
Він вважає, що міграційна криза певною мірою вигідна всім гравцям. Тієї ж Білорусі – з погляду легітимізації керівництва республіки, а також ідеологічної парадигми.
Вигідна, на думку політолога, ця криза і Польщі, яка зараз має серйозний конфлікт з керівництвом ЄС. І щодо рішення про превалювання національного законодавства над загальноєвропейським, і щодо небажання вносити певні поправки щодо ЛГБТ. Що цілком логічно, адже польський президент Анджей Дуда є представником консервативної політичної сили, пояснює експерт. І якщо він почне робити те, чого хоче керівництво ЄС, він почне падати рівень підтримки та довіри у власній країні. У результаті ЄС запроваджує певні обмеження для польської економіки, санкції, заморожує дотаційні програми.
Натяки на те, що ситуація може вилитися в континентальний конфлікт, експерт вважає притягнутими за вуха.
Олександр Лазарєв впевнений: американці з урахуванням того, що вишиковуються нові блоки та альянси, і є серйозний ризик, що маятник РФ хитнеться у бік Китаю, не підуть ні на яке загострення.
Мовляв, він прилетів до Москви спеціально, щоб донести до росіян, що спроби ескалації можуть погано для них закінчитися. Але ми розуміємо, що з цією метою голова ЦРУ не летів би до РФ. Цілком можна було зателефонувати чи зробити якусь публічну реакцію. Тобто основними темами були інші"
Експерт не виключає, що США форсовано намагаються домовитися з РФ щодо багатьох геополітичних позицій. Але щоб це не виглядало як готовність Білого дому йти на всілякі поступки Кремлю, у публічній площині потрібна ситуація чогось нагнітання.
Нагадаємо, президент сусідній Білорусі на тлі загострення ситуації біля кордону повідомив, що буде підсилювати оборону на кордонах з іншими країнами і планує там встановити ракетні комплекси.
Новини