Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Завершився дводенний саміт лідерів ЄС, на якому були прийняті як приємні для України рішення (про старт переговорів щодо входження нашої країни до Євросоюзу), так і ні (блокування угорським прем'єром Віктором Орбаном "мегапакету" бюджетних змін, де були закладені, в тому числі, 50 млрд євро на підтримку України). Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на прес-конференції за підсумками саміту ЄС у Брюсселі повідомила, що ЄК виділить Україні ще 1,5 млрд євро, які надійдуть найближчим часом. А лідери головних економік ЄС – Франції (Еммануель Макрон) та Німеччини (Олаф Шольц) запевняють, що Україна обов'язково отримає й ті самі 50 млрд євро. Які висновки можна зробити за підсумками саміту? Як події можуть розвиватись далі? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Саміт лідерів ЄС. Фото: із відкритих джерел
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченко, політолог Ганна Малкіна впевнена, що рішення Євросоюзу щодо початку переговорів – важливий крок для України. Але це, наголошує вона, швидше політико-дипломатичний сигнал, ніж реальний результат.
По-перше, пояснює експерт, шлях України до реального членства в ЄС довгий і непередбачуваний. У жодному офіційному документі не зазначено конкретних термінів вступу – лише умови та реформи, критерії оцінки яких досить розмиті.
По-друге, продовжує Ганна Малкіна, Україні з об'єктивних причин складно здійснювати реформи, необхідні для членства. На сьогодні, зазначає вона, існує часткова відповідність політичним критеріям. Але є великий економічний блок завдань, який за умов повномасштабної війни просто неможливо реалізувати. Тому в економічному плані Україна для ЄС – тягар.
По-третє, наявність окупованих територій є серйозною проблемою як для України, так і для Молдови, яка також отримала запрошення до переговорів про членство, наголошує політолог.
Щодо фінансової допомоги Україні, заблокованої главою уряду Угорщини, то тут сюрпризів не було, вважає експерт. І це, наголошує вона, вкотре ставить питання про інституційну спроможність Євросоюзу щодо прийняття рішень.
Політолог, доброволець ЗСУ Кирило Сазонов міркує так:
Скільки забере часу сам процес – спрогнозувати складно з огляду на дуже складну європейську бюрократію, зазначає експерт. Напевно, роки. Але не десятиліття.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді зовнішньополітична ситуація почала вирівнюватися: що зробити Зеленському.
Новини