Головна Новини Світ США Чому трампісти в США загралися: до чого готуватися Україні
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому трампісти в США загралися: до чого готуватися Україні

Палата представників пішла на канікули до 28 лютого, фактично залишивши у підвішеному стані питання допомоги Україні

20 лютого 2024, 14:58 comments1730
Поділіться публікацією:

Президент США Джо Байден заявив, що готовий зустрітися зі спікером Палати представників Майком Джонсоном, який всіляко гальмує ухвалення законопроєкту про підтримку України (а також Ізраїлю та Тайваню). Раніше з'явилися відомості, що Палата представників не проголосує за проєкт закону про зовнішню допомогу раніше середини березня. І то не факт, що це буде позитивне для нас голосування. Тим часом, колишня представниця Республіканської партії Ліз Чейні не виключає, що у цій політсилі з'явилося "путінське крило". Про що говорить внутрішньополітичний вузол, що все тужче затягується в США? Які ходи можуть зробити сторони? Що важливо розуміти для України? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Чому трампісти в США загралися: до чого готуватися Україні

Допомога Україні. Фото: з відкритих джерел

Парламентарії від Республіканської партії починають почуватися дуже незатишно

На думку директора Агентства моделювання ситуацій Віталія Бали, те, що Байден погодився зустрітися зі спікером Палати представників – Джонсоном, демонструє, що президент готовий на компроміси. На відміну від республіканців, які знаходять різні причини, щоби не голосувати за допомогу Україні.

"Але останні події все більше репрезентують республіканців у негативному світлі. І їм потрібно переглядати стратегію виборчої кампанії. Вони думали отримувати бонуси, протидіючи всім ініціативам Білого дому. Але це вже грає проти них. Адже у пакеті зовнішньої допомоги є не лише Україна, а й Ізраїль, і Тайвань, низка держав Тихоокеанського регіону. А представники останнього нещодавно звернулися до влади США із закликом вирішувати питання щодо фінансування. Адже у 2023 році підписали угоду на 20 років, згідно з якою Штати зобов'язуються надавати економічну допомогу, а у відповідь отримують можливість розміщувати своїх військових у низці стратегічних місць Тихоокеанського регіону. Затягування ж із виділенням обумовленої підтримки грає на руку Китаю. Із усіма витікаючими... Ізраїль, зрозуміло, теж піддавлює", – зазначає експерт.

На його думку, парламентарі від Республіканської партії, які мають більшість у нижній палаті, починають почуватися дуже незатишно. Намагаються вигадати якийсь альтернативний варіант законопроєкту, де зменшують підтримку. Але такий варіант можуть не підтримати демократи.

"І трампісти все більше розуміють, що загралися. А тут ще й визнання Трампа винним у шахрайстві (зі штрафом у 355 мільйонів доларів). А на підході інший суд над Трампом – у справі про виплати порноакторам для впливу на результати виборів 2016 року (він розпочнеться, ймовірно, наприкінці березня). Плюс – його більш ніж дивна реакція на вбивство в російській колонії опозиціонера Олексія Навального (замовчування вини Путіна, яким Трамп періодично захоплюється). Тоді як Байден чітко дав зрозуміти, що вбивця Путін, весь його режим. І акцентував, що зараз Конгресу вкрай важливо ухвалити рішення про продовження допомоги Україні, яка протистоїть агресії РФ. Чим тут крити? Для республіканців зараз важливо перестати виглядати неконструктивними (і в очах американців, і в очах партнерів) шукати вихід із ситуації. Можливо зараз Джонсон намагається це робити", – розмірковує Віталій Бала.

Він нагадує, що Палата представників пішла на канікули до 28 лютого. І це при тому, що є маса гарячих тем, включаючи бюджет-2024, який остаточно так і не ухвалено, лише тимчасовий.

"Повернувшись, конгресмени, швидше за все, займатимуться цим питанням – або голосуючи нарешті повністю, або продовжуючи в черговий раз. Тож "українське питання" знову може зависнути. І ситуація для нас, безперечно, неприємна", – резюмує експерт.

Нам потрібно бути готовими до будь-якого результату

Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Ганна Малкіна поділилася таким коментарем:

"Сполучені Штати Америки – суперечлива наддержава, в якій сьогодні, на перший погляд, дуже розпалилися пристрасті. Однак політичні кризи в США – не екстраординарна подія, вони завжди були присутніми, особливо в часи так званого роздільного правління (коли президент є представником однієї партії, а парламентська більшість належить іншій). Тому до подібної ситуації можна було б ставитись спокійно, якби світові геополітичні процеси останніх років не змінилися настільки, що США, "загравшись" у внутрішню політику, не ризикували втратити статус глобального лідера".

На думку політолога, "внутрішньополітичний вузол, що затягується" в США є частиною президентської передвиборчої кампанії. Обидві сторони діють з огляду на свій електорат і скочуються до популізму.

"Поки не гинуть американські громадяни, їм складно зрозуміти і відчути загрозу, що походить від осі зла, що вже склалася. Події за океаном здаються неважливими порівняно з напливами мігрантів у Техасі. І саме це дає можливість республіканцям бути безкомпромісними, а демократам – гнучкими та толерантними", – вважає Ганна Малкіна.

На сьогоднішній день, продовжує вона, складно припустити, чи проголосує Конгрес (і коли) за виділення допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню. Усі прогнози, зроблені з вересня минулого року, на жаль, не виправдалися.

"З раціональної точки зору можна припустити, що компроміс буде знайдений, адже інакше самоусунення США від виконання своїх зобов'язань щодо гарантування безпеки своїх союзників зламає весь світовий порядок. Який і так уже тримається на чесному слові, – наголошує експерт. – Але у житті буває все. І в цьому випадку Україна зможе покластися лише на ЄС, адже інших варіантів просто не буде. Поки що ми бачимо готовність низки європейських країн підхопити прапор боротьби зі злом – і підставити нам плече. На наших очах канцлер Німеччини перетворився з нерішучого політика на лідера європейських суспільно-політичних думок. Данія оголосила про постачання в Україну всієї своєї артилерії, а на Рамштайн-19 усі учасники продемонстрували єдність. Тому нам потрібно бути готовими до будь-якого результату і цілком очевидно, що не буде легко".

Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді Захід почав готуватися до війни з РФ: що впадає у вічі.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини