Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Конгрес США виходить цього тижня з канікул. Ми сподіваємося, що буде нарешті ухвалено рішення про виділення багатомільярдної допомоги Україні, яке "заморожено" вже близько півріччя. Щоправда, досі неясно – коли і в якому вигляді можуть ухвалити законопроект про зовнішню підтримку. Тим часом конгресмени Майкл Маккол і Майк Тернер заявили, що частина Республіканської партії США "інфікована" російською пропагандою, тому блокує допомогу Україні. Тим часом представники американського Інституту вивчення війни (ISW) попереджають, що через проблеми з підтримкою з боку США українським воїнам доведеться накопичувати ресурси та приймати складні рішення щодо пріоритетності в обороні. Чи можна чекати на якісь рішучі дії (позитивні для нас) від демократів і частини республіканців, які реально переживають за Україну і власне глобальну безпеку? Як події можуть розвиватись далі? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Конгрес США. Фото з відкритих джерел
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії (у тому числі Молдова-Придністров'я), політичний аналітик Віталій Кулик зазначає:
Байден, пояснює експерт, має потребу в розширенні власного електорального поля. Він міг би показати, що зламав трампістську опозицію та знайшов гроші для підтримки України. Це б стало ударом по позиціях Трампа. І штаб останнього робить все, щоб цього не допустити.
Враховуючи такий розклад, експерт має скептичний настрій щодо виділення США допомоги Україні до виборів.
Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович наголошує, що українське питання явно стало частиною виборчої кампанії у США. Причому йдеться не так про вирішення проблем нацбезпеки, як про боротьбу за електорат, спроби ставити палиці в колеса опонентам. Перш за все це про трампістів, які всіляко намагаються погіршити таким чином шанси Байдена переобратися, уточнює експерт.
Далі, на думку Ігоря Рейтеровича, можливі два сценарії.
Перший – якщо було досягнуто певних домовленостей між Джонсоном і Білим домом, ми побачимо якийсь компромісний варіант. Гірше за те, що прийняв Сенат, але й не найгірший для нас, зазначає експерт.
Другий сценарій – якщо домовленостей не досягнуто. Тоді Білий дім продовжить наполягати, щоб розглядали сенатський варіант. А, коли Джонсон упреться, можуть запустити процедуру початку розгляду цього законопроекту, не враховуючи позиції спікера. Під це, акцентує Ігор Рейтерович, є голоси демократів і, ймовірно, віддасть голоси частина республіканців.
Тож на нас чекає спекотний тиждень, прогнозує він. І Джонсону доведеться ухвалювати якесь рішення. Причому у будь-якій ситуації він програє. У тому числі тому, що сам себе загнав у кут небажанням навіть просто розглядати законопроект про зовнішню підтримку.
Експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ нагадує, що наприкінці минулого тижня президент Володимир Зеленський зустрічався із представниками Конгресу, які відвідали нашу країну. Причому як з демократами, так і з республіканцями. Адже підтримка України розглядається як міжпартійний консенсус у США. Також Україну минулого тижня відвідали представники Комісії з питань Національної оборонної стратегії США. Найімовірніше, візити були пов'язані з наміченим на цей тиждень поновленням роботи Сенату та Палати представників, вважає експерт.
На його думку, на зустрічах у Києві було обговорено можливі параметри пакету допомоги, який США виділять Україні.
Читайте також на порталі "Коментарі" — Конгрес США виходить з канікул: які очікування та що може вирішитись з допомогою України.
Новини