Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Ситуація на Близькому Сході, що розпалилася 7 жовтня, після атаки ХАМАС на Ізраїль, почала через півтора тижні трохи згладжуватися. Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) після масованих ракетно-бомбових ударів по Сектору Газа не зважилася на наземну операцію. Це відкрило вікно можливостей для переговорного процесу, до якого активно підключилися США (для них Ізраїль – основний партнер поза НАТО). Президент Джо Байден навіть готувався 18 жовтня взяти участь у міжнародному саміті в Йорданії, куди збиралися також лідери Єгипту та Палестини. Проте вчинений увечері 17 жовтня ракетний удар по лікарні в Газі, де загинули сотні людей, схоже, перекреслив можливості зняття напруги. І хоч Ізраїль звинувачує у цьому теракті "Ісламський джихад", спроби врегулювання конфлікту зірвані. Експерти розповіли виданню "Коментарі", про що говорить те, що відбувається на Близькому Сході, де і чому ще може спалахнути, що важливо розуміти Україну? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Близький Схід. Фото: із відкритих джерел
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Ганна Малкіна поділилася такою думкою:
Висновок перший: ситуація вкрай складна і схилити Ізраїль до переговорів та компромісів поки що не виходить. Занадто сильне приниження, надто велика репутаційна шкода, Ізраїль хоче помсти і має на це моральне право, акцентує експерт.
Висновок другий: ХАМАС планував акцію дуже давно – і дуже ретельно. Хоча було б правильніше сказати, що операція планувалася, а ХАМАС виступив її виконавцем, уточнює Ганна Малкіна. Масові акції протестів по всьому світу, швидше за все, також є частиною цієї операції.
Висновок третій: ситуація поки що виглядає як тупікова.
Розмірковуючи над тим, де може ще спалахнути, вона зазначає, що останнім часом ми чуємо такі варіанти, як Північна Корея — Південна Корея, Китай — Тайвань, Індія — Пакистан. Але всі ці конфлікти поки що не загострилися до межі, нагадує Ганна Малкіна.
Вона наголошує, що світ дедалі чіткіше ділиться на демократичну коаліцію та "вісь зла" у вигляді автократій різного рівня кровожерливості та віросповідання. І Україна у правильному таборі, виходячи зі своїх цінностей та прагнень.
Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок зазначає, що ситуація на Близькому Сході ніколи не була простою – і такого зрозумілого рішення після нового спалаху конфлікту немає. Тому що інтереси країн, які так чи інакше причетні до арабо-ізраїльського конфлікту, часто-густо перетинаються і не збігаються.
На його думку, перспективи проведення наземної операції у Секторі Газі залишаються відкритими. Можливо, її й не буде. Але, наголошує Валерій Клочок, абсолютно очевидне та правильне рішення і Ізраїлю, і США – покласти край діяльності терористичного крила арабського, мусульманського світу.
Щодо російсько-української війни, конфлікт на Близькому Сході має пряме відношення і до нас, упевнений він. Ця історія, наголошує Валерій Клочок, дуже вигідна Путіну, щоб сфокусувати світову увагу саме на Ізраїлі, на Секторі Газа тощо. Відволікти його від України.
Але загалом і ситуація в світі загострюється, констатує Валерій Клочок. Та сама Східна Азія відрізняється нестабільністю. Розвідка США повідомила, що Північна Корея передала свої снаряди РФ, сподіваючись отримати від тієї ракети системи "земля-повітря", бронетехніку, авіацію. США дали зрозуміти, що вбачають надмірну активність Північної Кореї, Китаю. І не виключають воєнного конфлікту між Північною Кореєю та Південною. Тривожні сигнали подають представники Південної Кореї.
Читайте також на порталі "Коментарі" – чи може конфлікт на Близькому Сході перерости у Третю світову – чого чекати далі.
Новини