Наступного тижня з канікул виходить Конгрес США, який вже майже три місяці не може ухвалити рішення про надання допомоги Україні, Ізраїлю, Тайваню та іншим країнам. Білий дім заявив, що вичерпав можливості для підтримки нашої країни. Своє слово мають сказати парламентарі, які, судячи з заяви спікера Палати представників Майка Джонсона, так і не дійшли згоди щодо змін в імміграційній політиці США, які республіканці "підв'язали" під таке важливе для України голосування. Як ситуація може розвиватись далі? Чи є шанс, що багатомільярдний пакет допомоги нарешті буде проголосований? Чи розуміють у Штатах усі ризики зниження підтримки України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Конгрес США. Фото: із відкритих джерел
Важливий для нас закон давно було б прийнято
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі вважає, що шанси на ухвалення багатомільярдного пакету допомоги Україні досить високі.
"Питання лише, – наголошує він, – у часі знаходження компромісу між демократами та республіканцями. Те, що надання військової допомоги Україні (як Ізраїлю, і Тайваню) – у національних інтересах самих
США,
чудово розуміють і в Демократичній, і в Республіканській партіях. Бо якщо Україна зазнає поразки – це буде удар по іміджу США у всьому світі. Ставши додатковим стимулом для інших геополітичних гравців (тих же Ірану, Китаю) підвищити ставки – і продовжувати руйнувати діючий американсько-центричний міжнародний порядок. Що зрештою призведе до значно більших фінансових витрат".
Максим Ялі нагадує, що військовий бюджет США на 2024 рік становив рекордну суму — близько 900 мільярдів доларів. І на цьому фоні 61 млрд військової та фінансової допомоги Україні, закладені в законопроєкті, який "завис" у Конгресі, виглядають досить скромно.
"Тим більше, що, як заявляв голова Держдепу Ентоні Блінкен, близько 90% коштів, що виділяються, залишаються в американській економіці, прямуючи на створення робочих місць і оновлення запасів озброєння", – підкреслює політолог.
Проблема в тому, пояснює він, що у США розгортається передвиборча президентська кампанія. І кожна із сторін намагається отримати максимальні дивіденди.
"Важливий для нас закон давно було б прийнято. Але республіканці висунули дуже жорсткі умови щодо посилення боротьби з
мігрантами,
що зашкодить електоральній базі демократів. З цим і пов'язані тяганини. Але враховуючи, наскільки важливо Адміністрації Байдена (у тому числі в контексті передвиборчої кампанії) продовжити надавати військово-фінансову допомогу Україні (щоб ми не програли війну, як мінімум цього року), гадаю, буде знайдено компроміс. Тим більше, що й у Республіканській партії є суттєва підтримка України. А кількість трампістів (радикального крила РП), які блокують виділення нам допомоги, не така висока", – пояснює Максим Ялі. Плюс – у Дональда Трампа починаються серйозні проблеми у контексті відмови йому вже у двох штатах (Мен та Колорадо) брати участь у праймеріз.
"Наразі це питання розглядає Верховний суд. Дедлайн – лютий. Якщо Верховний Суд визнає юридично обґрунтованим рішення двох штатів, які пішли проти Трампа, будуть подібні рішення в інших штатах, де вже також ухвалили подібні рішення, але подані апеляції. І тоді у Трампа не залишиться шансів на перемогу у
праймеріз.
Відповідно позиції його прихильників у Конгресі різко ослабнуть. Що сприятливо позначиться на будь-яких рішеннях щодо України, – зазначає експерт. – Припускаю, що до середини лютого ситуація стане зрозумілою. А, якщо подивитися ширше – дедлайн перейде на березень, коли в праймеріз настане "супервівторок" – час, коли голосує найбільша кількість штатів, після чого стає відомим кандидат від обох партій". Європейці намагаються пояснити американцям небезпечні наслідки їхньої позиції
Голова Всеукраїнського громадського руху "Сила права", народний депутат Верховної Ради трьох скликань (з п'ятого по сьоме) колишній заступник голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко розмірковує так:
"На жаль, питання
виділення допомоги Україні стало заручником передвиборчої політичної боротьби, яка відбувається в США (зі спробами республіканців нав'язати не просто свою міграційну політику, а загалом свій порядок денний)". За словами експерта, у світі те, що відбувається, сприймається як серйозна загроза. І з погляду ослаблення можливостей України для боротьби з агресором. І з погляду того, що НАТО може залишитися суто європейською структурою (судячи з лінії поведінки, яку зараз демонструють республіканці, особливо трампістське крило).
"Думаю, що зараз усіма можливими дипломатичними каналами ті ж європейці намагаються пояснити американцям небезпечні наслідки такої позиції, таких хитань. У Європі, схоже, досить ясно розуміють – якщо Україна не вистоїть, у зоні першого удару опиняться Польща, балтійські держави, Норвегія, Фінляндія, – зазначає Андрій Сенченко. – Росія за підтримки Китаю та "молодших партнерів" (Білорусь, Іран, Північна Корея) може не зупинитися на цьому. І спробувати "розширитись" у межах колишнього Варшавського договору".
Розуміння цього, вважає експерт, мають європейці, канадці. Практично всі члени НАТО. Які, вважає він, зараз всіляко намагаються вплинути на американське суспільство, медіа, політиків. Щоб було якнайшвидше прийнято тверезе рішення. І Україна здобула необхідну підтримку.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи готовий цивілізований світ дати відсіч осі зла: про що свідчить його реакція.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.